Brüt Metrekare Hesaplaması Kafaları Karıştırıyor

Atalay yapmış olduğu açıklamasında evlere ait metrekare hesaplaması yaparken meydana gelen brüt metrekare hesabının, kafaların karışmasına neden olduğunu belirtti.

ERA Gayrimenkul’ün Türkiye Genel Müdürü olan Özhan Atalay bir takım açıklamalarda bulundu. Atalay yapmış olduğu açıklamasında evlere ait metrekare hesaplaması yaparken meydana gelen brüt metrekare hesabının, kafaların karışmasına neden olduğunu belirtti.

Gayrimenkul sektörünün ağrıyan dişi olarak kabul edilen metrekare hesaplaması, büyük bir sorun teşkil ediyor. Büyükşehirlerde satışı gerçekleştirilen taşınmazlarda bir dairenin metrekare hesaplamasına, asansör boşluğu, gibi daireden bağımsız olan alanlarında dahil edilmesi ile beraber meydana gelmiş olan brüt metrekare hesaplaması, kafaların karışmasına neden oluyor. Tüm yaşamı boyunca yalnıza 1-2 defa konut satın alan kişinin doğru bir karar varmasının kolay olmadığını ifade eden Özhan Atalay, bu sektördeki ölçüm standartlarında düzenleme yapılması gerektiğini açıkladı.

Net ve Brüt Metrekare Hesaplamalarında İşler Karışıyor!

Atalay ayrıca konuşmalarında, metrekare hesaplaması sebebiyle birçok konut sahibinin mağdur olduğunu ve net ve brüt metrekare hesaplarının herkesin kafasını karıştırdığını dile getirerek, 160 metrekarelik bir daire satın aldığını zanneden bir konut sahibi 100 metrekarelik bir daire ile karşı karşıya kalabildiğini, hatta bir duvardan diğer duvara kadar olan alanın ölçümü gerçekleştirildiğinde söz konusu olan bu metrekarenin 90’a kadar inebileceğine de vurgu yaptı.

Kullanımı olmayan tüm bölümlerin brüt metrekare hesabına dahil edildiğine işaret eden Atalay, brüt alan hesaplaması yapılırken, merdiven ve asansör boşluğu, otopark, koridor, binaya giriş, kömürlük, depo, sığınak, sosyal tesisler gibi birçok alanın hesaba katıldığını ve gerçekleştirilmiş olan bu proje alanının tüm konutlar arasında paylaştırıldığı zaman brüt metrekarenin ortaya çıkmış olduğunu da açıklamalarına ekledi.

Özhan Atalay konuşmalarında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Planlı İmar Alanları Yönetmeliği’nin net alan hesaplamasına yönelik olan düzenlemede, bağımsız olan bölüm için, bölüm içerisinde yer alan ve duvarlar arasında kalan kapalı alan olarak tabir edildiğini hatırlatarak,  söz konusu olan bu alanın kömürlük, depo, kazan dairesi, arıtma ve su deposu gibi alanları kapsamadığına dair bir maddenin yer aldığının da altını çizdi.

Atalay, mevcut zaman diliminde doğru bir tercih yapabilmek için, profesyonel bir danışman ile çalışma yapmak gerektiğini dile getirdi.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.