EmlakBorçlar Kanunu Düzenlendi! Kiracının Hakları Genişletildi

Borçlar Kanunu Düzenlendi! Kiracının Hakları Genişletildi

Kiracıları yakından ilgilendiren yasal düzeleme yapıldı. Borçlar Kanunu kapsamında ele alınan düzenleme kiracıların ödedikleri depozitoyu faiziyle geri almasını ön görüyor.

Kiracıları yakından ilgilendiren yasal düzeleme yapıldı. Borçlar Kanunu kapsamında ele alınan düzenleme kiracıların ödedikleri depozitoyu faiziyle geri almasını ön görüyor.

Önemli Düzenlemeler Yapıldı

Borçlar Kanunu kiracıyı ilgilendiren birçok düzenlemeyi kapsarken, getirilen değişiklikler arasında kira artışı, evden taşınma konusu ve depozito gibi önemli başlıklar yer alıyor.

Yapılan düzenleme ise depozito bundan sonra 3 aylık kira tutarını geçmeyecek. Mesela bin lira kira verecek bir kişiden, talep edilebilecek depozito miktarı 3 bin lira olacak. Fazlasını talep ettiği taktirde yasal sınırlar aşılmış olacak.

Borçlar Kanunu Depozitoyu Garanti Altına Aldı

Borçlar Kanunu yeni düzenleme sonrasında depozitoyu garanti altına aldı. Mülk sahibine elden verilmekte olan depozito artık mülk sahibinin vadeli mevduat hesabına aktarılacak. Hesaba aktarılan depozito ise kiracı onay vermeden çekilemeyecek. Kiracının evde oturduğu süre içerisinde hesapta bulanacak olan depozito bedeline faiz geliri de dahil olacak. Kira sözleşmesinin sona ermesi ardından, banka hesabında bulunan depozito bedeli, kiracı ile ev sahibinin onay vermesi durumunda kiracıya yasal faizi ile birlikte ödenecek.

Bir Ay Önce İhtarname Göndermek Zorunda

Borçlar Kanunu mülk sahibinin canı istediğinde kiracıyı evde çıkarma hakkını da elinden aldı. Buna göre kira sözleşmesi bitmeden kiracının evden çıkarılması tarih oldu. Kanunda yapılan değişiklikle birlikte mülk sahibi kiracısına, sözleşmenin dolmasına bir aylık süre kala ihtarname çekecek. Çekmediği durumda sözleşme süresiz olarak kendiliğinden uzamış olacak. Tüm bunlar yanında kiracı konuttan memnun kalmadığı zaman sözleşme tarihini beklemeden, evdeki olumsuzlukları bildirerek evden taşınabilecek.

Erken Tahliyede Kiracı Fazla Para Ödemeyecek

Borçlar Kanunu kiracının haklarının tam anlamıyla korunması noktasında erken tahliye konusunda da düzenleme ön gördü. Buna göre, erken tahliye halinde konut bilirkişi tarafında tespit edilecek kiralanma süresi kadar borç ödemeyi mümkün kıldı. Buda kiracının fazladan kira ödemesi yapması noktasında önem arz eden konular arasında yer almaktaydı.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Avatar
Çiğdem Yeniayhttps://gayrimenkuleks.com
Çiğdem Yeniay - Ekonomi ve Gündem kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

eighteen − 4 =

5,231BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
248TakipçilerTakip Et
1,498TakipçilerTakip Et