BES Fonları Konut Sektörüne Can Katacak!

Otomatik Katılım Sistemi ile birlikte büyüme hızını ivmelendiren Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) fonları, gayrimenkul sektörüne yatırım yapmaya başladı.

Otomatik Katılım Sistemi ile birlikte büyüme hızını ivmelendiren Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) fonları, gayrimenkul sektörüne yatırım yapmaya başladı. Yapılan bu yatırım sektörde heyecan yaratırken, sektör temsilcileri de bu yatırımların konut piyasalarına önemli bir hareket katacağını tahmin ettiklerini aktardı.

Uzun bir süredir, döviz yatırımı ve altın yatırımı gibi sık tercih edilen yatırım türlerine oranla en çok kazandıran yatırım aracı olma özelliğini koruyan gayrimenkul sektörü, şimdi de BES yatırımları ile canlanmaya başlıyor. BES uygulaması gerçekleştiren sigorta şirketlerinin yatırım fonları arasında gayrimenkul sektörünü de dahil etmesi, başta marka konut üreticilerini olmak üzere sektörde önemli bir canlanma yarattı.

BES fonlarının gayrimenkul sektörüne de yatırım yapmaya başlamasının en çok yabancı yatırımcı tarafından dikkat çekeceğini aktaran yetkililer, yapılan düzenlemeden oldukça memnun gözüküyor. Bu düzenleme ile birlikte yabancı yatırımcıların, Türkiye’deki gayrimenkul sektörüne daha çok ilgi göstermesini bekliyorlar.

Yapılacak olan bu yatırımların, diğer yatırım araçlarına oranla BES Fonu’na en çok getiriyi sağlayacağını düşünen marka konut üreticileri, bu modelin aynı zamanda konut sektörü için de yeni bir finansman modeli ürettiğini belirtiyor. Şeffalığın da bu model ile birlikte daha çok belireceğini belirten yetkililer, fonların kısa vadede elde ettiği getirilere şahit olduktan sonra Türk konut sektörüne ciddi yatırımların çekileceğini ön görüyor.

Konu ile alakalı görüşlerini bildiren Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Akbal, bu düzenlemenin, geride bırakılan bir yıllık süreç içerisinde gayrimenkul sektörüne dair yapılan pozitif düzenlemelerden bir tanesi olduğunu belirtirken, uygulanacak olan yeni düzenlemenin yatırımcısına oldukça önemli kâr payları bırakacağını belirtiyor. NEF İcra Kurulu Başkanı Erden Timur ise, yaptığı açıklamada dünya genelinde emeklilik fonlarının yüzde 15’lik bir gayrimenkul alımına tekabül ettiğini belirtirken, bu düzenlemenin sigorta şirketleri arasında tercih edilebilirlik durumunu da yakından etkileyeceğini belirtti.

Gayrimenkul Yatırımı İlk AvivaSA’dan Geldi

Bireysel Emeklilik Sistemi içerisinde gayrimenkul yatırımı yapma olanağını sunan ilk şirket ise AvivaSA oldu.

AvivaSA CEO’su Fırat Kuruca, gayrimenkul yatırımlarının düşük bir korelasyona sahip olması sebebiyle mükemmel bir portföy çeşitlendirme aracı olduğunu belirtirken, Türk vatandaşlarının da gayrimenkul yatırımı yapma konusunda önemli bir eğilimlerinin olduğunu belirtiyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.