Başbakan Yıldırım: Emlak Vergilerini Tıpış Tıpış Geri Ödeyecekler!

Başbakan Binali Yıldırım, partisinin grup toplantısında emlak vergisi düzenlemesi ile alakalı önemli açıklamalarda bulunmuştu. Başbakan Yıldırım, fazla emlak vergisi tahsil eden belediyelerin en kısa sürede geri ödemelere başlayacağını bildirdi.

Başbakan Binali Yıldırım, partisinin grup toplantısında emlak vergisi düzenlemesi ile alakalı önemli açıklamalarda bulunmuştu. Başbakan Yıldırım, fazla emlak vergisi tahsil eden belediyelerin en kısa sürede geri ödemelere başlayacağını bildirdi.

Türkiye’nin gündeminde son dönemlerde 2018 yılı ekonomisi var. Geçtiğimiz haftalarda hazırlanan Orta Vadeli Program (OVP) ve açıklanan 2018 yılı bütçe tasarısı ile birlikte Türkiye ekonomisinin gündemden düşmediği bu günlerde emlak vergisi adına alınan karar da vatandaşı önemli ölçüde rahatlattı. Vatandaşlardan gereğinden çok üst derecede alınan emlak vergileri için de geri ödeme konusu gündeme geldi.

Konu ile alakalı haftanın grup toplantısında konuşma yapan Başbakan Binali Yıldırım, emlak vergisi beyannamelerinde belediyeler tarafından önemli derecede bir suistimal yapıldığını ifade etti. Hazırlanan torba yasa ile birlikte belediyelerin keyfine göre emlak vergisi belirleme döneminin son bulduğunu ifade eden Başbakan Yıldırım, 4 yılda bir belirlenen değerlerin özellikle belediyeler tarafından suistimal edildiğini aktardı.

Emlak vergisinin değer belirlenmesi aşamasında belediyelerin vatandaşların hakkını yediğinin altını çizen Başbakan Yıldırım, torba yasa ile birlikte getirilen düzenleme sayesinde artık yüzde 5 bin gibi astronomik rakamların ortada olmayacağını, belediyelerin en fazla yüzde 50 oranında artış yapabileceğini ifade etti. Belediyeler tarafından yüksek oranlarda zam yapılarak temin edilen emlak vergileri için de geri ödemelerin zorunlu olduklarını ifade eden Başbakan, yapılacak bu uygulama sayesinde emlak vergisi beyannamelerinin de güncelleneceğini aktardı.

Başbakan Binali Yıldırım, partisinin grup toplantısı boyunca 2018 yılı ekonomik bütçe tasarısından, 2018 yılının tasarruf yılı olacağından, alınan tedbirlerden bahsederek önemli açıklamalarda bulundu.

[irp posts=”6239″ name=”Türkiye 2018 Bütçesini Nereye Harcayacak?”]

Yapılan yeni düzenleme ile birlikte ülke genelinde 1.397 belediyeden geri adım geldi. Yüzde 300’den yüzde 3.000’e kadar vergi artışı gerçekleştiren belediyelere düzenlemenin hükümetten geldiğini ifade eden Maliye Bakanı Ağbal, emlak vergisi konusunda en çok şikâyetin turistik bölgelerden geldiğini, özellikle bu bölgelerde milyonlarca TL kazanç sağlayan işletme sahipleri ile, yemeklik domates ekimi gerçekleştiren çiftçi arasındaki farkın da korunacağını kaydetti.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.