GayrimenkulEks

Başbakan Yardımcısı Şimşek’ten KGF’deki Kefalete Yönelik Açıklama!

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Şimşek tarafından yapılan açıklamada, KGF’de yeni bir kefalet imkanı sağlanacağı, bu doğrultuda ağırlıklı olarak hem ihracat, hem de yatırım çalışmalarına daha çok destek sağlanmasının hedeflendiği ifade edildi.

Başbakan Yardımcısı Şimşek’ten KGF’deki Kefalete Yönelik Açıklama!

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Şimşek tarafından yapılan açıklamada, KGF’de yeni bir kefalet imkanı sağlanacağı, bu doğrultuda ağırlıklı olarak hem ihracat, hem de yatırım çalışmalarına daha çok destek sağlanmasının hedeflendiği ifade edildi.

Hazine desteği bulunan kredi garanti sistemi çerçevesinde, geri dönüşler ile elde edilen yaklaşık olarak 5 milyar lira ile beraber totalde 55 milyar lira civarında bir kefalet olanağı sağlanacağını dile getiren Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Kredi Garanti Fonu’nda başlayacak bu söz konusu yeni döneme yönelik açıklamalarda bulundu.

Yeni Bir Protokol Düzenlendi

Açıklamalarında, Hazine desteğine sahip olan kredi garanti sistemi uygulamasına yönelik 1 Ocak 2018 tarihi itibari ile geçerli kılınan değişikliğe ilk olarak kredi geri dönüşleri ardından meydana gelen kefalet boşluğu tekrardan kullandırılması olanağı olmak üzere bazı yenilikler gerçekleştirildiğini anımsatan Başbakan Yardımcısı Şimşek, bu doğrultuda uygulama esaslarını düzene sokacak yeni bir protokol çalışmalarında da sona geldiklerini aktardı.

Öte yandan Mehmet Şimşek, totalde 55 milyar lira civarındaki kefalet sınırının tahsis şartlarını belirleyen söz konusu yeni protokol ile bir takım faydalanıcı grupların ilk olarak uygulamadan yararlanmalarını amaçladıklarını da açıklamalarına ekledi.

Genç ve Kadın Girişimciler İçin Yüzde 90

Gerçekleştirilen protokol değişikliği ile faydalanıcı gruplara çeşitli kefalet üst sınırları, kefalet oranları ve faydalanıcı grup sınırları tahsis edilmesi ile bahsi geçen bu kredi garanti sisteminden daha fazla yararlanabilmelerinin hedeflendiğini dile getiren Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, söz konusu kefalet oranlarının ihracat yapan ve döviz kazandıran kimseler için yüzde 100, genç ve kadın girişimciler için yüzde 90, KOBİ yatırımcıları içinse yüzde 85 olarak belirlenebileceğini belirtti.

Yıl İçinde İlave Kefalet Kullandırılabilir

Buna yönelik protokolün Kredi Garanti Fonu ve Hazine Müsteşarlığı arasında hafta başında imzalanacağını da açıklayan Mehmet Şimşek, geri dönüşümlerin durumuna göre, yıl içerisinde ek olarak kefalet kullanımlarının gerçekleştirilebileceğinin gündemde olduğunu da ekledi.

Benzer:  Aközer: Gayrimenkul Sektörünü 360 Derece Bakılabilir Yapacağız
BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Bina İzin Belgelerinde Daire Sayısında Artış Görüldü!
Konut Üreticilerinin Yeni Gözdesi Pendik Oldu!
Doğu Karadeniz Arap Yatırımcıların Gözdesi Oldu!
İstanbul’da Kentsel Dönüşüm Sürüyor! Hangi Hastaneler Dönüştürülüyor?
Ayda 2.000 Lira Taksitle Konut Satın Alma İmkanı!
Başkan Tarih Verdi! TOKİ Açık Artırma Yöntemi ile Konut Satışı Yapıyor!
İnşaat Ruhsatlarında Önemli Düzenlemeyi İçeren Paket TBMM’de Kabul Edildi!
İnşaat Sektöründe Konutzede Sayısı giderek Artacak!
REIDIN Açıkladı! Kiralık ve Satılık Konutlarda En Çok Artış Hangi Şehirlerde Oldu?
Müteahhitler Konutta Yeni KDV İndirimi İstiyor!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ