Emlak Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu: Gemlik Dönüştürülecek Ancak Kimsenin Evi Zorla Alınmayacak!

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu: Gemlik Dönüştürülecek Ancak Kimsenin Evi Zorla Alınmayacak!

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu Gemlik ile ilgili açıklamalarda bulundu. Gemlik’in acil bir şekilde dönüştürülmesi gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, o bölgenin sıkışık bir alan içinde kaldığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) tarafından Gemlik’te inşaatına  başlanan konutların temel atma törenine katıldı.  Törende açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, 12 dükkan ile 226 konuttan oluşan projenin herkes için hayırlı olmasını temenni ettiğini söyledi.

Çavuşoğlu: Gemlik 1. Derece Fay Hattında Bulunuyor

Türkiye’nin deprem kuşağında bulunduğunu söyleyen Çavuşoğlu, Gemlik’in ise 1. derece deprem hattı üzerinde bulunduğunu, deprem fay hattı üzerinde çok sayıda yapıların olduğunu, vatandaşların riskli binalarda yaşadıklarını söyledi.  Bazı bölgelerde zeminlerin sıvılaşma ihtimallerinin çok yüksek olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, binaların inşaatlarına deniz kumu kullandığını, bunun da can ve mal güvenliği için tehlike arz ettiğini söyledi.

Çavuşoğlu: Hükümet Gemlik için Kararlar Aldı

Gemlik’te deprem sorunu için çözümler bulmaya çalıştıklarını söyleyen Çavuşoğlu, hükümetin de bu noktada kararlar aldığını, Gemlikli vatandaşların can ve mal güvenliklerinin koruma altına alınacağını, o bölgenin tekrardan inşa edileceğini, dönüşüm yapılacağını söyledi. Gemlik’i ifade eden zeytin ağaçlarının tek bir dalına bile zarar verilmeden modern ve güvenli konutların yapılacağını söyleyen Çavuşoğlu, ancak bunun da gönüllülük esaslı olacağını, herkesin evlerinde huzur içinde yaşayacağını söyledi.

Gemlik’in çok küçük bir alan içinde sıkışıp kaldığını söyleyen Çavuşoğlu, bu nedenle çok kısa zamanda o bölgenin dönüştürülmesi gerektiğini söyledi.

Çavuşoğlu: Gemlik Yüksek Binalar için Uygun Değil

99 depreminde sonra imar planlarında değişikliklerin yapıldığını, 5 katın o günden sonra 3 kata düşürüldüğünü hatırlatan Çavuşoğlu, bu nedenle de yenilenecek binaların 3 kat olarak inşa edileceğini, Gemlik zeminin yüksek binaları taşıyacak potansiyele sahip olmadığını söyledi.

Avatar
Meltem Canalanhttps://gayrimenkuleks.com/
Meltem Canalan - Emlak, Ekonomi ve Bankalar kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

7 − five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5,436BeğenenlerBeğen
9,089TakipçilerTakip Et
175TakipçilerTakip Et
1,738TakipçilerTakip Et