Başbakan Yardımcısı 3’üncü Çeyrekteki Konut Satışlarını Açıkladı!

Başbakan Yardımcısı Şimşek, TBMM Genel Kurulu’nda yapmış olduğu açıklamasında, bu yılın 3’üncü çeyreğindeki konut satışlarında bahsederek 376 bin konut satışı gerçekleştirildiğini açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, TBMM Genel Kurulu’nda kendi himayesinde olan kurumların 2018 Yılı Bütçesi hakkında bir takım açıklamalarda bulundu. Hükümet adına yapmış olduğu bu açıklamalarında 2017 yılının Temmuz – Eylül dönemindeki konut satışlarına da değinen Başbakan Yardımcısı Şimşek, söz konusu olan dönemde 376 bin konut satışı gerçekleştirildiğini açıkladı.

Konut Satışları Yüzde 23,4 Oranında Arttı

Açıklamalarında satışı gerçekleştirilen 376 bin konut ile 2016 yılına kıyasla yüzde 23,4 oranında bir artış yaşandığına dikkat çeken Başbakan Yardımcısı Şimşek, yine söz konusu olan 3’üncü çeyreklik dönemde otomotiv pazarında yüzde 15 oranında büyüme artışı ile 232 bin adet otomobil satışının kayıtlara geçtiğini anlattı. Öte yandan yıllık bazda yüzde 16,4 oranında artış ile 2,5 milyon tane beyaz eşya satışı gerçekleştiğini, 2017 yılının Temmuz – Eylül döneminde Türkiye’yi ziyaret eden turist sayısında yüzde 38,1 oranındaki artış ile 16,7 milyon olduğunu, Türkiye’den Avrupa’yı ziyarete için çıkış yapan vatandaşların yüzde 12,5 oranındaki artış ile 2,5 milyon olduğunu ve açıklanan büyüme verilerine göre tüm alanlardaki artış oranları ile beraber Türkiye’nin 3’üncü çeyrek döneminde yüzde 11,1 oranında rekor bir büyüme kaydettiğini de ifade etti.

Yeni Yatırım Kanalları Denenecek

Önümüzdeki yıl da ise Hazine Finansman Programı çerçevesinde piyasa ve yatırımcı çeşitliliği adına yürütülen çalışmalara devam edileceğini söyleyen Şimşek, altına dayalı kira sertifikası, altın tahvili ihraçlarını da devam ettireceklerini, bunun ile beraber piyasa şartları dahilinde ilk kez Çin’de Panda tahvilini deneyeceklerini de anlattı.

Meclisteki bu açıklamalarında şehir hastanelerinden de bahseden Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, şehir hastaneleri için gerçekleştirilecek olan kira ödemelerinin, 2018 Yılı Bütçesi için Sağlık Bakanlığı’na tahsis edilen bütçeden yapılacağını da açıklamalarına ekledi.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.