Banyo Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı? Banyo Dekorasyonu İçin Fikirler!

Banyolar, evimiz içerisinde ne çok kullanılan yaşam alanlarına biri olması sebebiyle, dekorasyonuna özen gösterilmesi ve dikkat edilmesi gereken alanlardan biridir.

Banyo Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı? Banyo Dekorasyonu İçin Fikirler!

Banyolar, evimiz içerisinde ne çok kullanılan yaşam alanlarına biri olması sebebiyle, dekorasyonuna özen gösterilmesi ve dikkat edilmesi gereken alanlardan biridir.

Genellikle ev dekorasyonu yapılırken ikinci plana atılan banyolar, aslında en çok üzerinde durulması gereken alanlar arasında yer alır. Peki, banyo dekore ederken nelere dikkat etmek gerekir?

Dekorasyon Tarzınızı Belirleyin

Öncelikle banyo dekorasyonuna başlamadan önce, tarzınıza, stilinize hitap edecek genel konsepti belirlemeniz gerekir. Banyolar da genellikle kullanılan parçalar hemen hemen herkes tarafından kullanılan parçalardır. Fakat bu parçaların arasına yaptığınız ufak bir dokunuş, tüm banyonuzun havasını değiştirmeye ve bambaşka bir banyoya sahip olmanıza yetebilir.

Yine banyo dekore ederken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de, dekorasyonu yapılacak olan banyonun büyüklüğü ya da küçüklüğüdür. Dekorasyon esnasında banyonun boyutuna uygun olacak tercihler yapılması gerekir. Örneğin banyonuz için seramik seçimi yaparken bu etkene dikkat etmek gerekir. Büyük banyolar için seçilecek olan seramik boyutları ile, küçük banyolar için seçilecek olan seramik boyutları birbirinden farkı olmalıdır.

Sermaik Seçimine Özen Gösterin

Ayrıca banyo dekorasyonu için seçeceğiniz seramiklerin, dekorasyona başlamadan önce belirlediğiniz tarzınızı yansıtacak özellikte olması gerekir. Genellikle banyo dekorasyonu yapılırken, kullanılacak olan seramiklerde çok fazla form ya da desen önerilmez. Daha çok sade formlar tercih edilip, desenleri ve farklı olan formları duş arkalarında, klozet arkalarında, özel olarak belirlediğiniz alanlarda ya da yalnızca banyonuzun tek bir duvarında kullanacak olmanız, yine banyonuzda yaratmak istediğiniz hava ve etkiyi size verecektir.

Seramik seçimi yaparken, tüm bunların yanında birde seçeceğiniz seramiklerin yine kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Banyolarda bulunan seramikler çok fazla bakteri barındırdığı için, seramik seçerken kaliteli ve sağlık açısından da uygun olanları tercih etmek gerekir.

Havalandırmayı Unutmayın!

Yine banyo dekorasyonu esnasında dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan bir diğeri de havalandırma sistemidir. Çünkü banyolar, çok fazla nem barındıran ve buhara maruz kalınan alanlardır. Bu sebeple banyonuz için seçeceğiniz malzemelerin, kaliteli ve nemden etkilenmeyecek malzemeler olması, dikkat edilmesi gereken önemli bir noktalardan biridir.

Yine dekorasyon fikirleri arasında yer alan başka bir konu ise, banyoda kullanılacak olan renk seçimidir. Küçük olan banyoların dekorasyonlarında genellikle açık ve pastel renkler daha çok tercih edilir. Çünkü açık ve pastel renkler banyonuzun daha geniş ve ferah görünmesini sağlar. Ayrıca banyoda tercih edeceğiniz LED ve aplik aydınlatmalar gibi doğrudan değil de, lokal olan aydınlatmalar da yine banyonuzun daha geniş görünmesini sağlayacaktır.

Mobilya Seçiminde Renk Uyumuna Dikkat Edin!

Banyonuz için tercih edeceğiniz mobilyalara bakacak olursak, bu mobilyalara arasında dikkat edilmesi gereken en önemli parça duşa kabinlerdir. Eğer tercih ettiğiniz duşa kabin cam ise, banyonuzun köşesine konumlandırmanız, banyonuzu daha kullanışlı hale getirecektir. Bunun yanında klozet seçerken yine rengine ve boyuna dikkat etmelisiniz. Genellikle beyaz rengin hakim olması ve boyutunun orta derecede olması tercih edilmesi gerekir. Ayrıca büyük boy aynası ya da küçük bir ayna kullanmanız da banyonuza bambaşka bir hava katacaktır.

Eğer banyonuz için yine beyaz rengin hakim olduğu bir lavabo tercih ettiyseniz, lavabonun yanında kullanacağınız dolapları da farklı renklerde tercih etmelisiniz. Böylelikle banyo mobilyalarız birbirini tamamlayacaktır. Ayrıca banyonuz için seçeceğiniz halının da yine mobilyalarınızla uyumlu olmalıdır. Banyonuzda komple halı tercih etmeyecekseniz, lavabo ve klozet için iki tane küçük halı seçmeniz yeterli olacaktır.

Banyonuzda kullanacağınız aksesuarlara gelecek olursak, banyonuzda rengarenk ve kokulu sabunlar bulundurmanız yine banyonuza bambaşka bir hava katacaktır. Yine farklı renklerde bulunan kutuların içine birbirinden farklı desenlerdeki havlular yerleştirmeniz, banyonuz için iyi bir fikir olacaktır.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.