Banliyö Hatları İçin Tarih 2018!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 2013 yılı itibariyle yenileme çalışmalarına giren banliyö hatları konusunda bilgi paylaşımında bulundu. 2013 yılı itibariyle yenileme çalışmaları sebebiyle Gebze – Haydarpaşa arasında ve Sirkeci – Halkalı arasında hizmet veren banliyö hatlarının 2018 yılı itibariyle hizmete açılacağını duyuran Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 29 Mayıs 1969 yılında […]

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 2013 yılı itibariyle yenileme çalışmalarına giren banliyö hatları konusunda bilgi paylaşımında bulundu.

2013 yılı itibariyle yenileme çalışmaları sebebiyle Gebze – Haydarpaşa arasında ve Sirkeci – Halkalı arasında hizmet veren banliyö hatlarının 2018 yılı itibariyle hizmete açılacağını duyuran Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 29 Mayıs 1969 yılında açılışı gerçekleştirilen Haydarpaşa – Pendik banliyö hattının 19 Haziran 2013 tarihinde son seferini yaparak kapatıldığını hatırlattı.

Tüm İstasyonlar Yenileniyor!

Geçen süreç zarfında Ankara ile İstanbul şehirleri arasında hizmet veren yüksek hızlı tren ile entegreli olarak çalışması planlanan banliyö hattı güzergahında yer alan ve birçoğu tarihi eser statüsüne kavuşmuş olan istasyonlar için yenilemelerin yapıldığını, rayların da sökülerek yenilendiğini aktardı.

Seferlerin durması sonrasında tren raylarının olduğu bölümler adeta patika yol haline dönüştü. Son zamanlarda güzergahlar üzerinde yapılan çalışmaların hızlanması ile birlikte banliyö hatlarının birçok kısmında eşzamanlı çalışmalar gerçekleştiriliyor. Hat üzerindeki istasyonların inşası ve rayların döşenmesi için zemin sağlamlaştırma işlemlerinin gerçekleştirildiği bilgisini paylaşan Bakan Arslan, aynı zamanda hattın belirli bir dönümünde de ray döşeme işlemlerine başlanıldığını belirtti.

Hat Sayısı 3’e Çıkartılıyor!

Gebze ile Halkalı arasında hizmet verecek olan banliyö hattı için mevcut olan 2 adet demiryolu hattı sayısı da 3’e çıkartılırken, projedeki altyapı da tamamıyla yenileniyor. Demiryolu hattı sayısının 3’e çıkartılması ile birlikte iki hat üzerinde banliyö trenleri hizmet verirken, üçüncü hat üzerinden de rahatlıkla şehirlerarası yük ve yolcu trenleri seyahatlerini gerçekleştirebilecek.

Banliyö hatlarının tamamlanması ile birlikte Marmaray Projesi ile de entegrasyonunun sağlanması hedefleniyor. Bu entegrasyonun tamamlanması ile birlikte Gebze’den Halkalı’ya 105 dakika gibi bir sürede varılırken, Bakırköy ile Bostancı arası 37 dakikaya, Söğütlüçeşme ile Yenikapı arası da 12 dakikaya kadar düşürülebilecek.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here