EmlakBankaların 10 Bin Adet Gayrimenkulü Satılıyor!

Bankaların 10 Bin Adet Gayrimenkulü Satılıyor!

Bankaların sahip olduğu satışta olan değerlemesi bitmiş ve açıklanan gayrimenkullerin sayısı 8 bin 412 adet olarak bilinirken, açıklanmayan ve değerleme işlemleri sürenlerle birlikte bu sayının 10 binden fazla olduğu tahmin ediliyor.

Bilinen Gayrimenkul Adedi 8 Bin 412

Türkiye’deki bankalar tarafından kredi kullandırırken rehin olarak alınan ve kredi ödemelerinin yapılmamasından dolayı bankalara geçen çeşitli gayrimenkuller bulunuyor. Bazı bankalar sahip olduğu gayrimenkulleri kendi web sitelerinde açıklıyorlar. Bazı bankalar tarafından açıklanmıyor. Bankaların sahip olduğu gayrimenkul sayısı olarak bilinen rakam 8 bin 412 adet. Ancak henüz değerleme işlemleri bitmediği için açıklanmayan ya da bankaların açıklamayı tercih etmedikleri ile birlikte bu sayının 10 bin adetten fazla olduğu tahmin ediliyor.

Bazı Bankalar Bilgileri Paylaşmıyor

Bankalar tarafından internet yoluyla satılmak istenen gayrimenkullerin çoğunu konutlar oluşturuyor. Ancak bankaların sattığı gayrimenkuller arasında arsalar, araziler, fabrikalar da bulunuyor. Bazı bankalar sattıkları konut, arsa ve arazileri kendi sitelerinden ilan ederken, bazı bankalar ise bunu gizli tutmayı tercih ediyor. Bir bölüm gayrimenkullerde değerleme aşamaları tamamlanmamış olduğundan satış ilanı açılamıyor. Çeşitli bankalar ve finans şirketlerinin bünyesinde 10 binden fazla çeşitli gayrimenkul olduğu tahmin ediliyor.

En Çok Gayrimenkule Vakıfbank Sahip

Bankaların konut kredileri ve yüksek tutarlı ihtiyaç kredileri kapsamında kredi vadesi bitene kadar konut kredilerinde satın almaya konu olan konutu, ihtiyaç kredilerinde de kredi sahibinin olan bir gayrimenkulü rehin alma hakları bulunuyor. Kullandırılan kredilerin zamanında ödenmemesi durumunda banka, kredi yasal takip ve haciz işlemlerini başlatma hakkına sahip oluyor. Bu süreç sonunda bankanın alacaklarına istinaden rehin alınan gayrimenkuller bankaya geçiyor. Türkiye’deki bu şekilde en fazla gayrimenkule sahip olan banka Vakıfbank Vakıfbank’ın gayrimenkullerinin 2 bin 422 adet olduğu biliniyor.

İlgili Yönetmelikte Değişiklik Yapıldı

Bankaların elindeki gayrimenkuller, sektörde yeni düzenlemelerin yapılmasının da önünü açtı. 2017 yılının temmuz ayında Bankaların Özkaynaklarına İlişkin Yönetmelik’te gerçekleştirilen yeni düzenlemeler ile bankalara uygulanan sahip oldukları gayrimenkulleri 3 yıl içinde satma zorunluluğu kaldırıldı. Eskiden bu süre dahilinde satılamayan gayrimenkuller öz sermayeden düşülüyordu.

Üzerlerindeki bu zorunluluk kalktıktan sonra artık bankalar gayrimenkul satışı için acele etmiyorlar. Mülkiyetlerinde olan çeşitli gayrimenkulleri ilan sitelerinde ya da emlak pazarlama şirketleri aracılığıyla satış yoluna gidiyorlar.

 

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Dilek Demirler
Dilek Demirler - Siyaset ve Dünya kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

one × five =

5,221BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
262TakipçilerTakip Et
1,457TakipçilerTakip Et