Bankalar Ev Kredisi Vermemek için Diretiyor!

Bankalar Ev Kredisi Vermemek için Diretiyor!

Sürekli olarak artış gösteren maliyetler, artan faiz oranları ve döviz kurunda meydana gelen dalgalanmalar gayrimenkul sektörünü olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.

Sektörü olumsuz yönde etkileyen bir diğer unsur ise bankalar. Bankalar vatandaşlara konut kredisi vermemek için direniyor. Konut kredisi faiz oranları yüksek tutuluyor ve bunun sonucunda da konut satışları istenilen düzeye gelmiyor.

Ev Satışları 1 Senede Çok Fazla Azaldı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri incelendiği zaman 2017 yılının kasım döneminde bir önceki seneye göre kıyaslama yapıldığı zaman yüzde 7,5 oranında düşüş gösterdi. Bu düşüş ile de yapılan ev satışları 122.732 olarak açıklanmıştı. Bunun yanı sıra aynı zamanda ipotekli ev kredisi kullanarak alınan evlerde de yüzde 24 oranında gerileme meydana geldi.

Toplam ev satışlarının içindeki ipotekli olanların kısmı yüzde 30,4 olarak açıklanmıştı. Bu oran 2016 yılında yüzde 36,9’du.

Vatandaşlar Ev Alamıyor Çünkü…

Konut kredisi faiz oranlarının 10 senelik vade sürelerinde yüzde 1,15 seviyelerinin üzerine çıktı. Söz konusu faiz oranları ile de bankalar vatandaşların yüzde 60’lık kısmına kredi vermedi. Sektör hakkında değerlendirmelerde bulunan Varon ise, yapılan her 10 kredi başvurusunda yalnızca 3 ya da 4 tanesinin onaylandığını, yani çok sayıda vatandaşın ev sahibi olmak için kredi alamadıklarını söyledi.

Kredi Borcu Olan Çok Sayıda Vatandaşlar Var

Bankaların inşaat firmalarına kredi desteği verirken çok fazla dikkatli olduklarını söyleyen Varon, bankaların gayrimenkul sektörünü riskli olarak değerlendirdiklerini, bireysel konut kredisi kullanımlarında çok fazla borçlu vatandaşın olduğunu, bu nedenle de kredi kullanımı sağlanmadığını söyledi.

Konut kredisi kullanımlarında bankaların genel olarak 60 ay/5 yıl vadenin üzerine çıkmadıklarını söyleyen Varon, durum böyle olunca da vatandaşların senetli satışlar yapmak istediklerini söyledi.

Senetle yapılan satışların çok rahat olduğunu, kefil zorunluluğunun da bulunmadığını söyleyen Varon, ancak yine de bankaların her zaman daha garanti olduğunu, bu nedenle de önceliğin her zaman banka olması taraftarı olduğunu söyledi.

1 Görüş

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.