GayrimenkulEks

Bankalar Ev Kredisi Vermemek için Diretiyor!

Sürekli olarak artış gösteren maliyetler, artan faiz oranları ve döviz kurunda meydana gelen dalgalanmalar gayrimenkul sektörünü olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.

Bankalar Ev Kredisi Vermemek için Diretiyor!

Sürekli olarak artış gösteren maliyetler, artan faiz oranları ve döviz kurunda meydana gelen dalgalanmalar gayrimenkul sektörünü olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.

Sektörü olumsuz yönde etkileyen bir diğer unsur ise bankalar. Bankalar vatandaşlara konut kredisi vermemek için direniyor. Konut kredisi faiz oranları yüksek tutuluyor ve bunun sonucunda da konut satışları istenilen düzeye gelmiyor.

Ev Satışları 1 Senede Çok Fazla Azaldı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri incelendiği zaman 2017 yılının kasım döneminde bir önceki seneye göre kıyaslama yapıldığı zaman yüzde 7,5 oranında düşüş gösterdi. Bu düşüş ile de yapılan ev satışları 122.732 olarak açıklanmıştı. Bunun yanı sıra aynı zamanda ipotekli ev kredisi kullanarak alınan evlerde de yüzde 24 oranında gerileme meydana geldi.

Toplam ev satışlarının içindeki ipotekli olanların kısmı yüzde 30,4 olarak açıklanmıştı. Bu oran 2016 yılında yüzde 36,9’du.

Vatandaşlar Ev Alamıyor Çünkü…

Konut kredisi faiz oranlarının 10 senelik vade sürelerinde yüzde 1,15 seviyelerinin üzerine çıktı. Söz konusu faiz oranları ile de bankalar vatandaşların yüzde 60’lık kısmına kredi vermedi. Sektör hakkında değerlendirmelerde bulunan Varon ise, yapılan her 10 kredi başvurusunda yalnızca 3 ya da 4 tanesinin onaylandığını, yani çok sayıda vatandaşın ev sahibi olmak için kredi alamadıklarını söyledi.

Kredi Borcu Olan Çok Sayıda Vatandaşlar Var

Bankaların inşaat firmalarına kredi desteği verirken çok fazla dikkatli olduklarını söyleyen Varon, bankaların gayrimenkul sektörünü riskli olarak değerlendirdiklerini, bireysel konut kredisi kullanımlarında çok fazla borçlu vatandaşın olduğunu, bu nedenle de kredi kullanımı sağlanmadığını söyledi.

Benzer Haber:  Albaraka Türk Katılım Bankası'ndan Konut Kredisi Avantajı

Konut kredisi kullanımlarında bankaların genel olarak 60 ay/5 yıl vadenin üzerine çıkmadıklarını söyleyen Varon, durum böyle olunca da vatandaşların senetli satışlar yapmak istediklerini söyledi.

Senetle yapılan satışların çok rahat olduğunu, kefil zorunluluğunun da bulunmadığını söyleyen Varon, ancak yine de bankaların her zaman daha garanti olduğunu, bu nedenle de önceliğin her zaman banka olması taraftarı olduğunu söyledi.

BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Diyarbakır Sur İçin Yeni Dönem Başlıyor!
Dikkat! 1 Haziran’dan Sonra O Binalara Yapı Ruhsatı Verilmeyecek!
3. Havalimanı İle Bilet Fiyatları Düşecek Mi?
3 Yönetmelik Değişti! Artık Ön Ödemeli Konut Satışlarında Sigorta Zorunluluğu Var!
87.000 Asansöre Kırmızı Etiket, Firmalara ise 7 Milyon TL Ceza
Gebze-Darıca Metro Hattı İçin İhale Tarihi Belirlendi!
İnşaat Sektörü Dünya Çapında Büyümesini Sürdürecek!
2018 TOKİ Malatya Darende Konutları! Son Başvuru: 30 Mart!
Dar Gelirliler için 285 TL’den Başlayan Taksitle 2018 Kars Sarıkamış Konutları!
İşte Dünya Borsasının Toplam Değeri!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. sanem tuğra dedi ki:

    ya bu krediler belimizi büktü yeter artık acaba borcu olmayan vatandaş yüzdesi kim bilir kaçtır

BİR YORUM YAZ