GayrimenkulEks

Balkonlarını Odaları ile Birleştirenler için Yargıtay’dan Yeni Karar!

Balkonlarını Odaları ile Birleştirenler için Yargıtay’dan Yeni Karar!

Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi Deniz Karataş, vatandaşların evlerinin balkonlarını, teraslarını kapatarak evin odası ile birleştiren mülk sahibi bireyler için, Yargıtay‘ın emsal kararı alındığını açıkladı.

Yargıtay’ın aldığı karar ile birlikte emsalin uygulanmasının sağlanabilmesi için söz konusu binadaki tüm mülk sahiplerinden gerekli onayların alınması gerekmekte. Vatandaşlar, söz konusu binalarda tek bir kat malikinin bile balkon birleştirilmesine karşı çıktığı durumda balkonlar bütünleştirilemeyecek. Sitede oturan vatandaşların da sitedeki her bir gayrimenkul malikinden izin alması ve sonrasında uygulamaya geçmesi gerekmektedir. Aksi takdirde gerekli cezai işlemler uygulanacak.

Ülkemizdeki bir çok vatandaş daha büyük evlere, mutfağa ya da odalara sahip olabilmek için, balkon, teras gibi mülklerinde bulunan açık alanları evlerine eklemekte. Bunun sonucunda ise apartmanda ya da sitelerde mülk sahibi ve komşular ile bir çok problemler yaşanmakta. Hatta balkonlar sebebiyle davalık olan vatandaşlar bile var. Yargıtay’a kadar giden bu kararın emsal kararı çıkmasını ve onaylanmasını sağladığını söyleyen Deniz Karataş, söz  konusu emsal kararına göre bahse konu balkon, teras gibi evdeki açık alanların oda, mutfak gibi kapalı alanlar ile birleştirilmesi durumunda vatandaşların komşularından izin almaları gerektiğini, bu kararın sitede oturan vatandaşları da kapsadığını söyledi.

Oy Çokluğu Değil, Oy Birliği!

Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi Deniz Karataş Yargıtay’ın açıkladığı bu emsal kararının özellikle mimari proje ve çalışma değişikliği olarak değerlendirdiğini belirtti. Deniz Karataş, vatandaşların önceki dönemlerde açık alanların kapalı alanlarla birleştirilip, daha geniş evlere sahip olma durumunu maliklerin oy çokluğu ile gerçekleştirdiğini ve olumsuz/ negatif kararı olan komşuların kararlarının göz ardı edildiğini söyledi. Yargıtay’ın 18. Hukuk Dairesi 2015/ 9972 E. 2016/ 7042 kararından sonra maliklerin bu tür açık alanların birleştirme işlemlerini oy çokluğu ile yapamayacaklarını, oy birliğine gitmeleri gerektiğini belirtti.

Açık alanların oda, mutfak gibi alanlar ile birleştirilmesi ve açık alanların kapatılması gibi durumların birbirinden farklı konular olduğunu, açık alan ile oda arasındaki duvarın olması ya da olmaması olarak düşünebildiğini anımsatan Deniz Karataş, eğer duvarlar aradan kalkacaksa bunun oy birliği ile olması gerektiğini söyledi.

Benzer:  TOKİ Rekor Tazeledi

5 Kat Malikinde 4’ünün Balkonlar için Onayı Gerekiyor!

Eğer maliklerin amacı sadece açık alanları kapatmak ise 5 kat malikinde 4’ünün bunu onaylamasının gerekmekte. Bilhassa büyük şehirlerde son zamanlarda bu durumların çok arttığını ve balkonların evin metrekaresi olarak baza alınsa da çoğu zaman kullanılmayan bölgeler olarak görüldüğünü söyleyen Deniz Karataş, balkonun odaya dahil edilmesi durumunda vatandaşların kullandıkları alanlarının arttığı gibi görüldüğü söyledi. Bu durumda kira fiyatlarının, konutların satış fiyatlarının yükselmesine etken oluyor.

BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Bina İzin Belgelerinde Daire Sayısında Artış Görüldü!
Konut Üreticilerinin Yeni Gözdesi Pendik Oldu!
Doğu Karadeniz Arap Yatırımcıların Gözdesi Oldu!
İstanbul’da Kentsel Dönüşüm Sürüyor! Hangi Hastaneler Dönüştürülüyor?
Ayda 2.000 Lira Taksitle Konut Satın Alma İmkanı!
Başkan Tarih Verdi! TOKİ Açık Artırma Yöntemi ile Konut Satışı Yapıyor!
İnşaat Ruhsatlarında Önemli Düzenlemeyi İçeren Paket TBMM’de Kabul Edildi!
İnşaat Sektöründe Konutzede Sayısı giderek Artacak!
REIDIN Açıkladı! Kiralık ve Satılık Konutlarda En Çok Artış Hangi Şehirlerde Oldu?
Müteahhitler Konutta Yeni KDV İndirimi İstiyor!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ