Bakan Özhaseki, Deprem Konusunda Uyarıda Bulundu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yapmış olduğu açıklamasında Türkiye’de gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projeleri hakkında bilgi verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yapmış olduğu açıklamasında Türkiye’de gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projeleri hakkında bilgi verdi.

Mehmet Özhaseki açıklamasında, Türkiye’de yapılmakta olan kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlı bir şekilde gelişme sağlayabilmesi için kanun ve tedbir hazırlıklarında olduklarını anlattı.

Kentsel Dönüşüm Hız Kazanmalı!

Açıklamasında Başbakan Binali Yıldırım tarafından söz konusu olan kentsel dönüşüm çalışmalarının hız kazanması adına talimat verdiğine de değinen Mehmet Özhaseki, çalışma ortamı içerisinde fırsat bulunabildiği takdirde, her yıl Türkiye’de en az 500 bin konutun değişebileceği bir ortamın meydana gelebileceğini ifade etti.

Bu durumun Türkiye ekonomisini de canlandıracağını vurgulayan Özhaseki, 500 bin konutun değişebilmesi ile beraber iç piyasaya 45 – 50 milyar dolar döneceğini ve böylece piyasanın hareketleneceğini, 250 farklı sektörün canlanmış olacağını ve istihdam oranlarının iki katına çıkacağını açıklamalarına ekledi. Yüzde 7- 8 civarında olan istihdam oranını yüzde 15’lere çıkaracak olduğunu da ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı, bu sektörle alakası bulunan herkes için birbirinden değerli iş kapılarının açılacağını anlattı.

Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşümün İstanbul’un özelinde sürdürüldüğünü kaydederken, olası bir depreme karşı hazırlıklı olunması gerektiği hakkında uyarıda bulundu. Vatandaşların oturmuş oldukları kendi binalarını dönüştürmesi gerektiğini, bu zamana kadar devam etmekte olan süreç içerisinde de zaten vatandaşlara yardımda bulunulduğunu ve bu yardımları çoğaltacak olduklarını da açıklamalarına ekledi.

Konuşmalarında kentsel dönüşüm çalışmalarının İstanbul’da hız kazanması adına oluşturulmuş olan birim hakkında da bilgiler veren Özhaseki, Proje Koordinasyon Birimi ile birlikte kentsel dönüşümde için kullanılabilecek kaynaklar ve deprem riski bulunan alanlar hakkında detaylı çalışmalar yürütüldüğünü de belirtti.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isim kısmını doldurun.