Bahçe Aydınlatma Fikirleri

Değişik bahçe aydınlatma fikirleri ile akşam karanlığında eşsiz, romantik ortamlar oluşturmak mümkündür.

Bahçe Aydınlatma Fikirleri

Değişik bahçe aydınlatma fikirleri ile akşam karanlığında eşsiz, romantik ortamlar oluşturmak mümkündür.

En çok yaz akşamlarında kullanılan bahçelerde değişik aydınlatma fikirleri ile misafir ağırlamak veya keyif yapmak daha ilgi çekici hale gelecektir. Yorgun ve stresli geçen iş gününün ardından ışıkların bahçedeki yansıması ile dinlenmek insana terapi gibi gelir. Tabi bahçeyi farklı bir havaya sokmak için kullanılacak aydınlatmalar tasarımsal ön plana çıkacağı gibi işlevsel olarak da işe yarar elemanlar olmalıdır. Bahçede birçok farklı şekilde ve birçok farklı yerde aydınlatma kullanılabilir.

Bahçede Kullanılacak Aydınlatma Modelleri

En kolay ve güzel bahçe aydınlatmaları vazgeçilmez fenerler ve apliklerdir. Ortam farklı bir hava kattıkları gibi işlevsel olarak da kullanışlıdır. Bahçede gölet olan bahçe sahipleri gölet çevresinde veya içinde çeşitli aydınlatmalar kullanabilir. Böylece suyun tasarıma etkisi sadece gündüz değil akşam karanlığında da hissedilmiş olur. Ağaçlar da tasarım açısından ilgi çekici ögelerdir. Gün ışığında görünen ağacın canlılığını akşam dallar arasından sarkan aydınlatmalar ile de hissetmek mümkün olacaktır. Duvarda kullanılan saksılar varsa bunları ön plana çıkaracak LED şeritler kullanılabilir. Ayrıca bahçeye ulaşmayı sağlayan bir merdiven kullanılıyorsa merdiven altından LED şeritler ile ışık akışı sağlanabilir. Bahçede yürüş yolu kullanılıyorsa burada bahçe direkleri ile aydınlatma fikri oluşturulabilir. Tüm bu fikirler doğrultusunda seçilen aydınlatmaların da güneş enerjili olmasına özen gösterilmelidir. Tasarımın bu kadar ön plana çıktığı bahçede tasarruf edilmesi önemlidir.

Bahçe Aydınlatmaları Kullanım Yerleri

  • Dekoratif Amaçlı Aydınlatma Direkleri:

En çok kullanılan modelleri tek kollu, tek fenerli veya çift kollu modellerdir. Genellikle 300 cm boyunda kullanılırlar. 300 cm’lik aydınlatma direğinden yeterli fayda görebilmek için iki direk arasında yaklaşık 10 metre mesafe bırakılmalıdır.

  • Çim Aydınlatma Direkleri:

 

Zemin aydınlatma, yol aydınlatma ve havuz kenarı aydınlatma amacıyla kullanılan modellerdir. Boyları ortalama 100 cm’dir, belli bir yeri aydınlatırlar. Yere yakın kullanılacak bu modellerin paslanmaz çelikten üretilmesi gerekir. Çim aydınlatma direklerinden ışık açısından fayda sağlamak için iki direk arasında yaklaşık 5 metre mesafe bulundurulmalıdır.

  • Aplikler:

Boyları genelde 50 cm’dir. Tavan, yapışık ve duvar aplik olmak üzere 3 çeşidi bulunur. Apliklerden maksimum ışık gücü sağlayabilmek için iki aplik arasında yaklaşık 5 metre mesafe kullanılmalıdır.

  • Set Üstü Aydınlatmalar:

 

Duvar, çit ve balkonlarda kullanılan modeldir. Çim aydınlatma direklerinin boyuna göre daha kısa boyları vardır. Ortalama 50 cm boyunda kullanılırlar. İki set üstü aydınlatma arasında 5 metre mesafe bulundurulmalıdır ki maksimum ışık gücünde faydalanılsın. Dış darbelere en çok maruz kalan aydınlatma modellerindendir. Tercih edilirken hangi malzemeden yapıldığına dikkat edilmelidir. Darbelere dayanıklı olan modelleri tercih edilmelidir.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.