Ayder Yaylası Projesi, Mimarlık ve Mühendislik Açısından İlk! En Özgür Proje Olacak!

Ayder Yaylası Projesi Mimarlık Mühendislik Açısından İlk! En Özgür Proje Olacak!

Rize Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Ayder Yaylası kapsamında Ayder Yenileme ve Koruma Projesi Arama Konferans’ında konuşmalarda bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Ayder Yaylası’na ilişkin koruma çalışmalarının ilk kez 1984 yılında başladığını, son kararın ise 2008 yılında alındığını söyledi. Ayder Yaylası Projesi’nin turizm için çok önemli olduğunu, turizme önemli ölçütte değer kattığını söyleyen Yazıcı, […]

Rize Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Ayder Yaylası kapsamında Ayder Yenileme ve Koruma Projesi Arama Konferans’ında konuşmalarda bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Ayder Yaylası’na ilişkin koruma çalışmalarının ilk kez 1984 yılında başladığını, son kararın ise 2008 yılında alındığını söyledi.

Ayder Yaylası Projesi’nin turizm için çok önemli olduğunu, turizme önemli ölçütte değer kattığını söyleyen Yazıcı, yaylanın aynı zamanda ulaşım için de çok önemli bir noktaya yer aldığını, rakımının ise 1.300 olduğunu söyledi.

Kurumlar Yetkilerini TOKİ‘ye Devretti

Ayder’de görev alan kurumların Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, belediye ve mülki amirliği olduğunu söyleyen Yazıcı, bu kurumların yetkilerini protokol ile birlikte TOKİ’ye devrettiklerini söyledi.

TOKİ’nin çalışmalarda çok hassas davranacağını söyleyen Yazıcı, mülkiyet sahibi kişilerin bulunduğunu, yapılan çalışmaların hukuk ölçüleri çerçevesinde bulunduğunu, projeyi başarmak zorunda olduklarını söyledi. Yapılan projenin bu alanda en özgür projesi olacağını söyleyen Yazıcı, arama konferansı sonucunda planlamanın ortaya çıkacağını, herkese görev düştüğünü, kimsenin hakkı çiğnenmeden, kimse incinmeden, gelecek nesile daha iyi, daha prestijli bir Ayder Yaylası bırakmak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Proje Mimarlık, Plancılık ve Mühendislik Kapsamında İlk!

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan TOKİ Başkanı Ergün Turan, Ayder Yaylası çalışmalarında önceliğinde doğal güzellerin korunması olacağını, önemli bir sorumluluk aldıklarını, söz konusu çalışmanın Türkiye’de mimarlık, plancılık ve mühendislik kapsamında ilk olacağını söyledi.

639 Perselin 607’si Özel Mülkiyet Yerleşim Alanı

Projenin örnek çalışma olacağını söyleyen Turan, geçmişten bugüne kadar bu büyüklükte ve bu alanda yapılmış ve planlanmış yayla projesinin olmadığını, Ayder Yaylası çalışmalarının 1 milyon metrekare büyüklüğe tekabül ettiğini, çok büyük kısmının özel mülkiyet yerleşim alanlarından oluştuğunu, toplam parsel sayısının 639, bu parsellerin 607 tanesinin ise şahıs mülkiyetinde bulunduğunu söyledi.

Ayder Yaylası Bölge İhtiyaçlarını Karşılayacak

Projenin bölge ihtiyaçlarını karşılayacağını söyleyen Turan, insan ve doğa ilişkisinin ön planda tutulduğunu, gelecek nesiller daha sağlıklı Ayder Yaylası bırakılacağını söyledi.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here