Avrasya Tüneli Kaçak Geçiş Cezalarına Emsal Karar!

Avrasya Tüneli'nden kaçak geçiş yapan ya da geçiş ücretini ödemeyi unutan vatandaşlar için uygulanan yüksek bedelli cezalar için İstanbul Anadolu Asliye Ticaret Mahkemeleri'nden emsal karar çıktı.

Avrasya Tüneli’nden kaçak geçiş yapan ya da geçiş ücretini ödemeyi unutan vatandaşlar için uygulanan yüksek bedelli cezalar için İstanbul Anadolu Asliye Ticaret Mahkemeleri’nden emsal karar çıktı.

Avrasya Tüneli’nden kaçak geçiş yapan vatandaşlara ultra yüksek tutarlı ceza uygulaması gerçekleştiriliyor ve vatandaşların haykırışı ile konu kamuoyunda önemli bir yer tutmaya başladı. Yaşanan ceza olayları sonrasında İstanbul Anadolu Asliye Ticaret Mahkemeleri’nde görülen dava sonuçlandı ve mahkeme vatandaşlardan sadece geçiş ücretine ait bedelin temin edilebileceği kararına vardı.

Avrasya Tüneli İhlalle Geçiş İhtarnamesi’nin tünelden kaçak geçiş yapan araçlara uyguladığı ağır para cezaları sorunu mahkeme tarafından alınan karar ile çözülmüş olurken, geçmiş dönemde kesilen yüksek tutarlı cezaların da ödenmemesi konusunda uyarıda bulunuldu.

İhlal Ücretinin 10 Katı Kadar Para Cezası!

Avrasya Tüneli’nden kaçak olarak geçiş yapan araçlara, mevcut geçiş ücretinin 10 katı tutarında bir ceza uygulaması yapılması, Türk medyasında geniş çaplı bir yer buldu. Devam eden süreçte Avrasya Tüneli Kaçak Geçiş Cezai Ücretleri başlığı ile İstanbul Anadolu Asliye Ticaret Mahkemeleri’nde görülen davada, geçiş ihlali yapan vatandaşlara yüksek faizli olarak kesilen cezadan ayrı olarak ödenmesi yönünde karar alındı.

Fark Edilmesi Mümkün Olmayan İhlal İçin 10 Kat Ceza!

Avrasya Tüneli Yatırım İşletmeleri A.Ş. tarafından tünelden kaçak geçiş yapan vatandaşlara çok yüksek tutarlı ceza gönderilmesi sonrasında dava ile ilgilenmeye başlayan MGC Legal Hukuk Bürosu Avukatı Özgün Önal, vatandaşların fark edilmesi mümkün olmayan geçiş ihlalleri için bir uyarı dahi yapılmadan 15 gün içinde ödenmemesi sebebiyle geçiş ücretinin 10 katına tekabül eden bir ceza ile karşılaşıldığını ifade ederken, durumun hukuka aykırı olduğunu belirtti. Avukat Önal aynı zamanda geçiş ihlali yapan sürücülerin bu ihlalden haberdar olmaları halinde erken ödeme yapmaları halinde dahi zorluklar ile karşılaşıldığını aktardı.

Önal, geçiş ücretinin değil, geçiş ücretinin 10 katı tutarında olan cezai ücretin herhangi bir hukuki dayanağı olmadığını ifade etti. Önal, yapılan itirazların geçiş ihlali ücretini ödememek adına gerçekleştirilmediğini, aksine geçiş ücretini ihlal eden vatandaşların ihlal ettikleri tutarı ödemeye kalktıklarında bu tutarın 10 katı kadar olan ceza tutarını da online ödeme sistemi sayesinde ödemeye mecbur bırakıldıklarını kaydetti. Haksız cezanın ödenmesini engellemek ve ihlal yapan vatandaşların sadece geçiş ihlali ücretini ödemeleri için ‘tevdii mahalli tayini’ davası açtıklarını aktaran Avukat Önal, davanın kısa bir sürede sonuçlandığını ve İstanbul Anadolu Asliye Ticaret Mahkemeleri tarafından talebin haklı bulunduğunu belirtti.

Mahkeme tarafından verilen kararın emsal bir karar niteliği taşıdığını belirten Avukat Özgün Önal, bu karar ile birlikte Avrasya Tüneli’nden geçiş yapan kullanıcıların birikmiş olan geçiş ihlal bedellerini, tünel işletmesi tarafından uygulanan cezadan ayrı olarak ödemelerinin yolu açıldığını ifade etti.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.