GayrimenkulEks

Asgari Ücrette Fark Düzenlemesi!

Yapılan düzenleme ile beraber, gelir vergisi tarifesinden dolayı yılın son çeyreğinde asgari ücretin bin 404,06 TL’nin altına düşen çalışanların ödemesi, ek olarak asgari geçim indirimi ile beraber bin 404,96 TL’ye tamamlanmış olacak.

Asgari Ücrette Fark Düzenlemesi!

Yapılan düzenleme ile beraber, gelir vergisi tarifesinden dolayı yılın son çeyreğinde asgari ücretin bin 404,06 TL’nin altına düşen çalışanların ödemesi, ek olarak asgari geçim indirimi ile beraber bin 404,96 TL’ye tamamlanmış olacak.

Maliye Bakanlığı tarafından düzenlenen Gelir Vergisi Genel Tebliği, 1 Eylül 2017 sabahında Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girmiş oldu.

Söz konusu olan bu tebliğ ile işçilerin maaşlarının yılın son çeyreklik döneminde bin 404,06 TL’nin de altına düşmesinin ilave olarak asgari geçim indirimi uygulanması yöntemi ile telafi edileceğine dair düzenlemeye açıklık getirilmiş oldu.

Asgari ücret ile çalışanların 2017 yılının Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ait olarak hesaplanan net ücret ile yılında başı olan Ocak ayında almış oldukları maaş arasındaki fark, çalışan işçilerin asgari geçim indirimine ayrıyetten ek olarak ilave edilecek.

Yapılan bu düzenleme sayesinde maaşları Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında asgari ücret olan bin 404, 06 TL’nin altına düşen çalışanların maaşları, ilave geçin indirimi ile beraber asgari ücrete tamamlanmış olacak.

Gelir vergisi tarifesinden dolayı ücretlerinde düşüş yaşansa bile net ücreti bin 404,06 TL’nin altına düşmeyen çalışanlar, söz konusu olan bu düzenlemeden faydalanamayacak.

Çalışanların maaş aldığı tarih aralığında işe girmesi, işten çıkması, ücretsiz izin kullanması ya da buna benzer sebeplerden ötürü maaşında net ücretin bin 404,06 TL’nin altına düşmesi halinde, bahsi geçen düzenlemedeki ilave asgari geçin indirimi uygulanmayacak.

Buna yönelik usul ve esaslar ile hesap edilmiş halini ve dönemini belirlemede yetkili olan kamu kurumu, Maliye Bakanlığı olacak.

Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan Gelir Vergisi Genel Tebliği’nin uygulanması, net ücrette gerçekleştirilen yasal kesintilerin ardından maaş tutarına ek olarak asgari geçim indirimi uygulanması neticesinde elde edilen ücreti ifade ediyor.

Benzer:  Yeni Yılın Gayrimenkul Değerleme Ücretleri Belirlendi!
BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Başkan Tarih Verdi! TOKİ Açık Artırma Yöntemi ile Konut Satışı Yapıyor!
İnşaat Ruhsatlarında Önemli Düzenlemeyi İçeren Paket TBMM’de Kabul Edildi!
İnşaat Sektöründe Konutzede Sayısı giderek Artacak!
REIDIN Açıkladı! Kiralık ve Satılık Konutlarda En Çok Artış Hangi Şehirlerde Oldu?
Müteahhitler Konutta Yeni KDV İndirimi İstiyor!
Gümrük ve Ticaret Bakanı Açıkladı! Emlak Komisyon Oranları Değişiyor!
İstanbul’da Ev Fiyatına Mezar Yeri Satılıyor!
Konut Kredisi Faizleri Son 6 Yılın Rekorunu Kırdı!
Konut Sahibi Olmayan Kalmayacak! Sosyal Konut Seferberliği Sürüyor!
Atatürk Kültür Merkezi’nin Yıkımına Başlanıyor!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ