GayrimenkulEks

Artırılmış Gerçeklikle Haritalar Birleştirildiğinde Emlak Sektörü İçin Yeni Bir Çağ Başlayacak

Artırılmış Gerçeklikle Haritalar Birleştirildiğinde Emlak Sektörü İçin Yeni Bir Çağ Başlayacak

Teknoloji alanında katedilen gelişmeler, tüm sektörleri olduğu gibi emlak sektörünü önemli bir değişimin içine sokmaya başladı.

Çok değil, 2000’li yılların başlarında dahi insanlar internet üzerinden ev bakmak, araba bakmak gibi bir alışkanlığa sahip değilken, günümüzde birçok vatandaş satın alma ya da kiralama öncesinde internet üzerinden araştırmalarını yapmaktadır. Bunun önemli sebepleri arasında ise hayatımızın her zerresine işleyen cep telefonlarının, bilgisayarların ve tabi ki de internetin yeri var.

Öteki markaların aksine Apple’ın CEO’su Time Cook’un artırılmış gerçeklik teknolojisine daha fazla önem gösterildiği herkes tarafından bilinen bir durum. Özellikle de mobil teknolojinin liderlerinden bir tanesi olan Apple tarafından bu tarz teknolojilere karşı gösterilen bakış açısı oldukça büyük önem taşıyor. Bunu nedeni ise Apple’ın önem gösterdiği her bir yeni teknolojinin yeni kullanım alanları ile piyasaya çıkmış olmasıdır.

Geçtiğimiz aylarda Apple tarafından duyurulan yeni işletim sistemi İOS 11’in ARKit isimli özellikleri, önemli deneyimler sunmaya hazırlanıyor. Bu zamana kadar artırılmış gerçekliğin oyunlar üzerinde etkisi herkesçe görülürken, şimdilerde bu sistemin bambaşka alanlara yöneldiğine dair söylentiler yer alıyor. Üstelik bu durumun emlak sektöründe de büyük değişikliklere yol açması bekleniyor.

Artırılmış Gerçeklik, Konut Ziyaretlerini Azaltacak Mı?

ARKit özelliğinin en son ki örneği, bilgilendirmeye yönelik olarak artırılmış olan gerçekliğin harita ve navigasyon ile güçlü bir hale getirilebileceğini ispat ediyor. İOS’un geliştiricisi olan Andrew Hart tarafından ARKit ve CoreLocation ile gerçekleştirmiş olduğu çalışmalara ait videoların sosyal medya hesabı üzerinden yayımlanması, söz konusu olan bu iki özelliğin birleştirilmesi sonucunda neler ortaya çıkacağını açık ve net bir şekilde gözler önüne seriyor.

Navigasyon ve haritaların ARKit özelliği ile birleştirilmesi, emlak sektöründe de önemli ölçüde değişikliklere neden olabilir. Gayrimenkul uzmanları tarafından her gün stabil bir şekilde gerçekleştirilen iş, insanlar ile fiziksel dünya arasında bir ilişki kurmaktır. Fakat bu noktada önemli bir sorun vardır ki bu da, bu ilişkilendirmeye nasıl farklı bir yöntemle yapmak ve nasıl fark yaratmaktır.

Benzer:  Gayrimenkul Danışmanları İçin Mobil Uygulamalar: Snapchat

Bugüne değin bunun cevabı emlak siteleri oldu. Fakat akıllı cihazların artmasıyla emlak siteleri de eskimeye başladı. Bu gibi bir teknolojinin emlak sektöründe kullanılması, sektör için yeni bir çağ başlatabilir ve emlak profesyonellerini rakiplerinden önde tutabilir. İOS geliştiricisi tarafından paylaşılan videolar, yakın zamanda kullanılmaya başlanacak olan bu gelişmelerin büyük bir kiteleye ulaşacağını gösteriyor.

Artırılmış gerçeklik uygulamaları yeni model akıllı telefonların neredeyse hepsine entegre bir şekilde sunuluyor. Bu uygulamaların, sosyal medya ve paylaşım platformlarında da yaygınlaşması ile birlikte vatandaşların konut ziyaretleri için zaman ayırmaları yerine oturdukları yerden konut satın alımı yapmaları beraberinde gelecek.

BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Başkan Tarih Verdi! TOKİ Açık Artırma Yöntemi ile Konut Satışı Yapıyor!
İnşaat Ruhsatlarında Önemli Düzenlemeyi İçeren Paket TBMM’de Kabul Edildi!
İnşaat Sektöründe Konutzede Sayısı giderek Artacak!
REIDIN Açıkladı! Kiralık ve Satılık Konutlarda En Çok Artış Hangi Şehirlerde Oldu?
Müteahhitler Konutta Yeni KDV İndirimi İstiyor!
Gümrük ve Ticaret Bakanı Açıkladı! Emlak Komisyon Oranları Değişiyor!
İstanbul’da Ev Fiyatına Mezar Yeri Satılıyor!
Konut Kredisi Faizleri Son 6 Yılın Rekorunu Kırdı!
Konut Sahibi Olmayan Kalmayacak! Sosyal Konut Seferberliği Sürüyor!
Atatürk Kültür Merkezi’nin Yıkımına Başlanıyor!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ