GayrimenkulEks

Aralık Ayının Kira Artış Oranı Belli Oldu!

Bugün itibari ile TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, konut kiracıları için aralık ayında uygulanacak olan zam yüzde 15,38 oranında olacak.

Aralık Ayının Kira Artış Oranı Belli Oldu!

Bugün itibari ile TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, konut kiracıları için aralık ayında uygulanacak olan zam yüzde 15,38 oranında olacak.

Bu yılın son ayı olan Aralık ayı enflasyon oranları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün itibari ile açıklanan üretici fiyat endeksine göre, kiracılar için Aralık ayında uygulanacak olan zam oranları belli oldu.

TÜİK tarafından açıklanan bu verilere göre, kira kontratı Aralık ayı içerisinde yenilenecek olan konut kiracıları için ev sahipleri tarafından yüzde 15,38 oranında bir kira artışı uygulanacak. Kiracılar 1 yıl boyunca bu oran ile hesaplanan kira bedelini ödemekle yükümlü olacak.

2017 Aralık Ayı ÜFE Oranları

Bu sabah Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına göre yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ – ÜFE) yüzde 2,02 oranında artış gösterdi. Bu yılın Kasım ayında, Eki ayına nazaran yüzde 2,02 oranında, geçtiğimiz yılın Aralık ayına nazaran yüzde 13,91 oranında, yine geçtiğimiz yılın aynı dönemine nazaran yüzde 17,30 oranında ve son 1 yıllık ortalamaya nazaran yüzde 15,38 oranında artış görüldü.

Yeni Dönem Kira Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Açıklanan bu yüzde 15,38 oranındaki kira artış oranına göre yeni dönem kira bedeli hesaplaması; örneğin 1000 TL kira bedeli ödeyen bir konut kiracısı için, 15,38 olan kira zam oranı 153,8 TL’ye tekabül eder. Buna göre, 1000 TL kira bedeli olan bir konut kiracısının yeni sözleşme döneminde ödemesi gereken kira bedeli 1153,8 TL olacaktır.

İş Yeri Kira Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Eğer ki kiralanan mal bir konut değil de iş yeri ise, 2020 yılına kadar kira artış oranında ÜFE’ye bağlı kalma zorunluluğu bulunmadığından dolayı, iş yeri sahibi sözleşmeye bağlı kalmak koşulu ile zam uygulayabilir. Ayrıca kira sözleşmesinde zam adına herhangi bir oran belirlenmemiş ise, iş yeri sahibi kira bedelinde dilediği oranda zam yapabilir.

Benzer:  2018 Yılı Asgari Ücret Pazarlıkları Yapılmaya Başlandı!
BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Başkan Tarih Verdi! TOKİ Açık Artırma Yöntemi ile Konut Satışı Yapıyor!
İnşaat Ruhsatlarında Önemli Düzenlemeyi İçeren Paket TBMM’de Kabul Edildi!
İnşaat Sektöründe Konutzede Sayısı giderek Artacak!
REIDIN Açıkladı! Kiralık ve Satılık Konutlarda En Çok Artış Hangi Şehirlerde Oldu?
Müteahhitler Konutta Yeni KDV İndirimi İstiyor!
Gümrük ve Ticaret Bakanı Açıkladı! Emlak Komisyon Oranları Değişiyor!
İstanbul’da Ev Fiyatına Mezar Yeri Satılıyor!
Konut Kredisi Faizleri Son 6 Yılın Rekorunu Kırdı!
Konut Sahibi Olmayan Kalmayacak! Sosyal Konut Seferberliği Sürüyor!
Atatürk Kültür Merkezi’nin Yıkımına Başlanıyor!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ