Araç ve Konut Kiralamalarında Yeni Döneme Start Veriliyor

1 Temmuz itibari ile motorlu araç kiralayan şirketler ve evlerini günübirlik olarak kiraya veren konut sahiplerinin, tahsil edeceklerin kira ücretlerini banka ve banka gibi aracı kurumlar vasıtası ile gerçekleştirmeleri zorunlu kılınacak.

1 Temmuz itibari ile motorlu araç kiralayan şirketler ve evlerini günübirlik olarak kiraya veren konut sahiplerinin, tahsil edeceklerin kira ücretlerini banka ve banka gibi aracı kurumlar vasıtası ile gerçekleştirmeleri zorunlu kılınacak.

Maliye Bakanlığı tarafından konuyla alakalı sektörler için gerçekleştirilen mevzuat düzenlemesi ile bir sonraki aydan itibaren motorlu araç kiralaması yapan şirketler, kira ücreti ne kadar olursa olsun banka ya da bunun gibi bir aracı kurum vasıtası ile banka kartı, kredi kartı, havale ve EFT gibi ödeme şekilleri ile kirasını tahsil edecekler.

Günübirlik kiralama adıyla bilinen konut kiralamalarında ise konut sahiplerinin gerçekleştirecekleri tahsilatlar yine bu şekilde banka ve benzer finansal kurum vasıtası ile yapılacak.

Bu yöntem kullanılarak gerçekleştirilen kiralama işlemlerinde bir sınır tutar belirlenmeyecek. Söz konusu olan bu mevzuat düzenlemesine uymayan şirket ya da konut sahiplerine mükellefiyet durumlarına göre 350 liradan başlayarak bin 400 liradan az olmaması şartı ile gerçekleştirilen işlem bedelinden yüzde 5’i, özel usulsüzlük cezası olarak kesilecek. Maliye Bakanlığı gerçekleştirmiş olduğu bu mevzuat düzenlemesi ile kayıt dışılığı azaltmayı ve önüne geçmeyi hedefliyor.

TEMFED, yan Tüm Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu’nun başkanı olan Hacı Ali Taylan konu üzerine bir açıklamada bulundu. Taylan açıklamasında, günübirlik konut kiralamalarına yönelik yapılmış olan bu düzenlemenin,  bu sektörü kayıt altına alabilmek konusunda çok doğru bir düzenleme olduğunu ifade etti.

Ayrıca Hacı Ali Taylan konuşmasında söz konusu olan bu günübirlik konut kiralamaları kangren olmuş olan bir konu olduğuna da değinerek, bu konunun uzun süredir gündemde yer alan bir konu olduğunu ve yapılan düzenleme ile hem verginin kayıt altına alınmasını hem de konutun kime kiraya verildiğinin tespit edilmesi noktasında önem taşıyan bir konu olduğunu dile getirdi.

TOKKDER, yani Tüm Oto Kiralama Derneği’nin başkanı olan Türkay Oktar da konu hakkında yapılan düzenlemeler için bir açıklamada bulunarak bu uygulama sayesinde kiralayan kişilerin kimliğini ve ödeme sistemlerini kullanabilme kapasitesini görebilmenin pozitif sonuçlara neden olacağını belirtti.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.