GayrimenkulEks

Apartman Aidatı Geciktirene Ceza!

Apartman Aidatı Geciktirene Ceza!

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Oya Armutçu bugün köşe yazısında aidat gecikme cezası ile ilgili yazı yazdı.

Okurlarından gelen soruya yönelik açıklamalarda bulunan Oya Armutçu, hem soruları cevapladı hem de açıklamalarda bulundu.  Apartman aidatı son ödeme günleri her ayın 20. gününde olduğunda 1 gün bile geç ödeme yapılması gelinde yüzde 5 oranında faiz işletildiği, ancak bu faizin aylık olarak geçerli olması gerektiği ve geç kalınan her gün için faiz hesaplaması yapılması gerektiği hakkında kendisine soru gelen Oya Armutçu, söz konusu uygulamanın dayanağının Kat Mülkiyeti Kanunu 20/c bendi olduğunu söyledi.

Apartman Aidat Ödenmemesi İcra Takibine Düşebilir! Dikkat!

Gider ya da avans payının ödenmemesi durumunda kat malikine yöneticinin ya da diğer kat maliklerinden herhangi birinin dava açabileceğini söyleyen Oya Armutçu, sonrasında ise icra takibinin başlatılabileceğini, kat maliklerinin gider ve avans payını ödememeleri halinde gecikilen her gün için aylık bazda yüzde 5 oranında gecikme tazminatı ödemesi gerektiğini söyledi.

Günde 0,16 Faiz

Söz konusu ceza, dava işlemleri kat malikleri genel kurul toplantısına katılmışsa o tarihte, toplantıya katılım göstermemişse ya kendisine bilgi verilen tarihten itibaren ya da herhangi bir sebepten öğrendiği gün ve saatten itibaren başlamaktadır. Her gün için aylık bazda yüzde 5 oranında faiz uygulandığını söyleyen Oya Armutçu, bu faizin de günlük bazda 0,16’ya tekabül ettiğini, fazladan gecikme tazminatı alınırsa da sulh hukuk mahkemesine dava açılması gerektiğini söyledi.

Otoparklar hakkında da açıklamalarda bulunan Oya Armutçu, otoparkların ortak alan olduğunu, kapalı otopark sahiplerinin açık otoparklardan yararlanma haklarının bulunduğunu, ancak bazı kıstaslarda durumların değiştiğini söyledi. Diğer kat maliklerini zarara uğratma söz konusu ise  açık otopark kullanıldığında kapalı otoparkın diğer kat maliklerine açılması gerektiğini söyleyen Oya Armutçu,  aksi halde hakim müdahalesi gerekeceğini söyledi

Benzer:  Aidatı Kiracı Mı, Ev Sahibi Mi Öder?
BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Doğu Karadeniz Arap Yatırımcıların Gözdesi Oldu!
İstanbul’da Kentsel Dönüşüm Sürüyor! Hangi Hastaneler Dönüştürülüyor?
Ayda 2.000 Lira Taksitle Konut Satın Alma İmkanı!
Başkan Tarih Verdi! TOKİ Açık Artırma Yöntemi ile Konut Satışı Yapıyor!
İnşaat Ruhsatlarında Önemli Düzenlemeyi İçeren Paket TBMM’de Kabul Edildi!
İnşaat Sektöründe Konutzede Sayısı giderek Artacak!
REIDIN Açıkladı! Kiralık ve Satılık Konutlarda En Çok Artış Hangi Şehirlerde Oldu?
Müteahhitler Konutta Yeni KDV İndirimi İstiyor!
Gümrük ve Ticaret Bakanı Açıkladı! Emlak Komisyon Oranları Değişiyor!
İstanbul’da Ev Fiyatına Mezar Yeri Satılıyor!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ