Anadolu Yakası Kartal’ın Kanatları Altında!

Daha çok ulaşım alanında gerçekleştirmiş olduğu projeleri ile ön planda tutulan Kartal İlçesi’ne, geçtiğimiz 4 yıl içerisinde yaklaşık olarak 20 milyar dolar civarında yatırım yapıldı. Öte yandan tüm Türkiye’de yürütülen kentsel dönüşümün etkisiyle de Kartallılara 40 bin adet yeni konut kazandırıldı.

İstanbul’un Anadolu Yakası’nda gün geçtikçe gayrimenkuller daha da çok değerleniyor ve gayrimenkul yatırımı daha da çoğalıyor. Özellikle Kadıköy, Maltepe, Ümraniye ve Kartal gibi ilçelerin merkez olarak nitelendirildiği bölgede, söz konusu olan gelişimden kendisine en çok payı çıkaran ilçe ise Kartal oluyor. Bunun nedeni olarak da Anadolu Yakası’nda en çok konut projeleri hayata geçirilen ilçenin Kartal olması gösteriliyor.

Gerek konut, gerekse sanayi alanlarının dönüştürülmesiyle birçoğu büyük olan ve Maltepe’ye kadar ulaşan projeler Kartal’da gerçekleştiriliyor. Kartal, bölgeye kazandırılan Kartal – Kadıköy Metrosu, kamu yatırımları ve söz konusu bölgenin kentsel dönüşüm bölgesi olarak belirlenmesinden dolayı, geçtiğimiz 3 yıl içerisinde en fazla değer kazanan ilçe olarak kayıtlara geçti.

Son 4 Yılda Yüzde 22’ye Varan Artış

Yapılan araştırmalara göre sahil kesimi bir hayli değer kazanan Kartal’ın, bölgede gerçekleştirilen satışların ortalama fiyatı olan 3 bin 500 Türk Lirasını çok zaman önce geçmiş olduğu belirlendi. İnşaat sektörünün önemli isimleri bölge üzerindeki yatırımlarını sürdürürken, bölgedeki markalı konut projelerinin özelinde ise 2013’den bu yana yüzde 22’ye kadar artış yaşandı.

20 Milyar Dolarlık Yatırım

Geride bıraktığımız aylarda 2’ncisi gerçekleştirilen “Kartal’a Yatırım, Geleceğe Yatırım” toplantısında açıklanan verilerde, geçtiğimiz 4 yıl içerisinde ilçeye yapılan yatırımın 20 milyar dolar civarında olduğu ifade edildi. Ayrıca son zamanlarda gayrimenkul şirketlerinin odak noktası olan Kartal’da, 5 yıl içerisinde konut fiyatlarının 3 kat yükseldiği de belirtildi. Böyleye 40 bin yeni konut kazandırılırken, büyük – küçük yaklaşık olarak 150 adet projenin çalışmaları da devam ediyor.

 

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.