Ekonomi Altın Yeni Bir Rekor Mu Kıracak? Altında Son Durum Ne?

Altın Yeni Bir Rekor Mu Kıracak? Altında Son Durum Ne?

Yeni yıla daha çok alış yönünde işlem ile giriş yapan altının gramı, içerisinde bulunduğumuz dönemde, şimdiye dek en yüksek rekoru olan 165 TL seviyesini zorlamasının ardından yeni bir rekor kırmak üzere arayışlarını devam ettiriyor.

Dünya piyasalarında güçsüz bir seyir izleyen dolar ve çoğalan politik risklerden almış olduğu destek sayesinde yeni yıla daha çok alış yönünde seyir ile giriş yapan altının gramı, bu süre zarfı içerisinde, şimdiye dek en yüksek seviyesi olan 165 TL’yi 2 kez test etmesinin akabinde yeni bir rekora imza artmak üzere arayışlarını sürdürüyor.

Altın Yeni Bir Rekora İmza Atabilir

Doların dünya piyasalarında değer kaybetmesi altını olumlu yönden etkilerken, ons altının fiyatı 2018 yılının başından bu yana yüzde 2,6 oranında artış göstererek 1,344 dolara ulaştı. Bunun yanı sıra gram altın ise, çoğalan politik riskler ve ons altından etkilenerek yeni yıla alış yönünde bir ağırlık ile giriş yaptı. Söz konusu süreçte, tüm tarih boyunca en büyük rekoru olan 165 TL’yi iki defa test eden gram altın, yatırımcılarına yüzde 2,7 oranında kazanç sağlarken, yeni bir rekor kırmak üzere hareketliliğini sürdürüyor.

Analistler tarafından altının bu duruma yönelik yapılan açıklamada, mevcut düzende artan siyasal ve jeopolitik risklerin ilerleyen süreçlerde devam etmesi halinde, gelişmiş ülkelerin merkez bankaları tarafından alınacak olan faiz kararının altını etkileyeceğini ifade edildi.

Doların Yükselmesi Altını Pozitif Yönde Etkileyebilir

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Seda Yalçınkaya Özer tarafından konuya istinaden yapılan açıklamada, son birkaç gündür çoğalan siyasal ve jeopolitik risklere karşın, gram altının fiyatının 162-164 bandında seyir izlediği ifade edilerek, dolar/TL paritesinin 3,83’ün üzerine çıkmasına bir tepki olarak 164-165 bandına kadar çıkabileceği belirtildi. Bunun aksine doların 3,73-3,75 bandına gerilemesi durumunda da altının 160-168 bandına gerileyebileceği de ifade edildi.

Avatar
Cansu Rukiyehttps://gayrimenkuleks.com
Cansu Rukiye - Emlak, Ekonomi ve Gündem kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5,422BeğenenlerBeğen
9,024TakipçilerTakip Et
175TakipçilerTakip Et
1,740TakipçilerTakip Et