Aidatı Kiracı Mı, Ev Sahibi Mi Öder?

İster ev sahibi olun isterseniz kiracı olun apartmanın kararlaştırdığı aylık apartman aidatı ödemesini yapmanız gerekiyor.

İster ev sahibi olun isterseniz kiracı olun apartmanın kararlaştırdığı aylık apartman aidatı ödemesini yapmanız gerekiyor. Ben ev sahibi değilim aidat ödemem diye kişilerin bir seçenekleri bulunmuyor.

Aidatı Kim Öder?

Oturdukları binanın elektrik, su, temizlik gibi birçok ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için apartman sakinlerinin bu ücretleri ödemesi gerekiyor. Apartmanda oturan kişiler kendi aralarında belirledikleri bir apartman yöneticisi seçerek her ayın belirli günlerinde o kişiye elden nakit olarak veya apartmanın açmış oldukları bir hesaba ödemeyi yaparlar. Ödeme ayın belirli bir gününü geçmesi halinde bir sonraki ödeme günü gelene kadar kişiler ödemelerini yapabilirler. Ayrıca kişilerin kendi bütçelerine veya zamanlarının fazla olmayışına göre 2 aylık, 5 aylık veya senelik olarak aidat ödeyen apartman sakinleri de bulunuyor.

Apartman Aidatını Ev Sahibi Neden Ödemiyor?

Kendinizin oturduğu binada ev sahibiniz apartman aidatınızı ödemez. Çünkü o apartmanda yaşayan kişi sizsiniz. Apartmanın asansörünü, elektriğini siz kullanıyorsunuz ve o çatı altında siz oturuyorsunuz. Bu nedenle aidatı kiracının ödemesi gerekiyor.

Yeni Taşındığınız Bir Evde Biriken Aidat Borçlarını Kiracı Mı Öder?

Taşındığınız yeni bir evde eğer geçmiş dönemden oluşan aidat borçları bulunuyorsa bu borçları evi yeni kiralayan kişi ödemez. Aidatı ev sahibi ödemek zorundadır. Hiç bir şekilde yeni kiracısının üzerine aidat borçlarını aktaramaz. Ancak kiracı ile yapacakları aralarındaki anlaşmaya göre aylık ev kirası üzerinden biriken aidat borçlarını düşerek ev sahibi kendisi ödeyebilir. Bu tamamen evi kiralayacak olan kişi ve ev sahibi arasında anlaşılan bir durumdan sonra belirlene bilir.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.