3. Havalimanı Açılış Tarihi Belli Oldu!

Başbakan Binali Yıldırım, önceki gün yapımı hızla devam eden 3. Havaalanı ve diğer projelerin inşaatlarını yapmış olduğu helikopter gezisiyle havadan inceledi. 

Başbakan Binali Yıldırım, önceki gün yapımı hızla devam eden 3. Havaalanı ve diğer projelerin inşaatlarını yapmış olduğu helikopter gezisiyle havadan inceledi.

Binali Yıldırım’a bu dev projeyi OBA isimli helikopter ile havadan incelerken Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Valisi Vasip Şahin’de eşlik etti.

Başbakan Binali Yıldırım helikopter gezisinde ilk olarak 150 milyon yolcu kapasitesi sayesinde dünyadaki en büyük havaalanı olmaya hazırlanan İstanbul’un yeni projesi 3. Havaalanını incelerken, bu havaalanının siluetinin artık ortaya çıkmış olduğunu ve ilk bölümünün ise 2018 yılı içerisinde tamamlanacağını ifade etti.

3. Havalimanı Ne Zaman Açılacak?

İstanbul’da halen daha yapımı devam etmekte olan 3. Havaalanı ve diğer projelerin inşaatlarını inceleyen Başbakan Binali Yıldırım, şuanda havaalanı inşaatının yüzde 55’inin tamamlanmış olduğunu, önümüzdeki yıl 29 Ekim tarihinde tamamlanarak hizmete gireceğini açıkladı.

Dünyadaki sayılı projeler arasında yer alan 3. Havaalanı projesinin, ilk etapta yaklaşık olarak 90 bin yolcuya hizmet vereceğini belirten Yıldırım, ilk olan fazın bile dünya üzerindeki en büyük havalimanı ölçeği kadar hatta ondan bile fazla olduğunu, bu sebeple bu proje hayata geçirildiği zaman Türkiye’nin Afrika, Asya ve Ortadoğu’nın havacılıkta ortak noktası ve merkezi haline geldiğini de açıklamalarına ekledi.

Konuşmalarında, yapmış olduğu bu havadan inceleme sırasında gömüş olduğu manzaralara da değinen Yıldırım, bu projede hummalı bir çalışma yürütüldüğünü ve tabiri caizse yeni bir şehir kurulduğunu dile getirdi. Bu projede hali hazırda yaklaşık olarak 30 bin civarında çalışanın ve 8 binden fazla da iş makinesinin iş gördüğünü de anlattı. Havaalanının ilk etabı tamamlandığı zaman toplamda 100 bin kişinin çalışacağı bir şehir meydana geleceğini vurgulayan Başbakan Yıldırım, toplum nüfusuyla beraber yarım milyonun üzerinde bir rakamdan bahsettiklerinin altını çizdi.

Başbakan Binali Yıldırım projenin yapıldığı bu bölge için İstanbul’un kömürünün yıllar öncesinde buradan dağıtıldığını anımsatarak, bölgede yer alan kömür ocakları sebebiyle arazinin örselenmiş olduğunu, dolayısıyla aslında bu bölgenin kaybedilmiş bir bölge olduğunu da anlattı. Şimdilerde bu bölgenin üzerine dünyanın en büyük havaalanının inşa edildiği, üstüne de bu havaalanından 25 yıl için 26,5 milyar avro alacaklarını da açıklamalarına ekledi.

Helikopter ile havadan inceleme gezisi 1 saat kadar süren Yıldırım, ayrıca Çamlıca TV Anten Kulesini, Gebze-Halkalı arasındaki hızlı tren ve banliyö hattını, 15 Temmuz Şehitler Anıtını ve yapımı devam eden Çamlıca Camisi inşaatını da inceledi.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.