3. Havalimanı Açılınca Atatürk Havalimanı Yıkılacak Mı?

3. Havalimanı tamamlandığında Atatürk Havalimanı'na ne olacak? 3. Havalimanında son durum ne?

Dün, CNN Türk’te yayınlanan ve Hakan Çelik tarafından sunulan Hafta Sonu isimli programa katılan Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, 3. Havalimanı ve 3. Havalimanı sonrasındaki Atatürk Havalimanı hakkında açıklamalarda bulundu.

Yapımı devam eden ve birinci etabı için ARalık 2017 açılış tarihi verilen 3. Havalimanı hakkında açıklamalar yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yeni havalimanının açılması ile birlikte Atatürk Havalimanı’nın imara açılıp açılmayacağı konusundaki merak edilen soruları yanıtladı.

Çelik tarafından yöneltilen sorulara cevap veren Arslan, iki havalimanının aynı hava koridorunu kullanacak oluşu sebebiyle ikisinin de aynı anda faaliyette bulunmasının imkânının olmadığını aktardı. Bu sebeple Atatürk Havalimanı’na yeni proje yolunun açıldığını aktaran Arslan, aynı zamanda bu alanın imara açılmayacağını aktardı.

Atatürk Havalimanı İmara Açılmayacak!

3. Havalimanının açılışı sonrasında Atatürk Havalimanı’nın imara açılmayacağını belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, bu alanın fuar alanı olarak kullanılması yönünde planların mevcut olduğunu aktardı.

Atatürk Havalimanı’nın yıkılarak, yerine alışveriş merkezi ya da konut inşaatının hiç bir şekilde söz konusu olmayacağını aktaran Arslan, bu alanın küçük uçakların iniş ve kalkış gerçekleştirebilmesi için kullanımda olacağının, terminallerin de fuar alanı olarak kullanılabileceğinin bilgisini verdi.

3. Havalimanı İnşaatında Son Durum Ne?

İnşaatına son hız devam edilen 3. havalimanın ise 90 milyon kişilik yolcu kapasitesine sahip olan terminal binası için 100 bin kişi kapasitesine sahip olacak alışveriş merkezinin inşaası başladı. Aynı zamanda 18 bin araç kapasitesine sahip olan otoparkın da inşaatı yükseliyor.

Toplamada 76,5 milyon metrekarelik bir alana sahip olacak 3. Havalimanı’nın 1,4 milyon metrakarelik kısmı birinci etabı oluşturuyor. Şu anda 30 bin çalışanı barındıran havalimanı inşaatı, tamamlanması ile birlikte 225 bin çalışana ulaşmış olacak. Aynı zamanda 1.5 milyon kişi için de dolaylı istihdam sahası oluşmuş olacak.

2025 yılı itibariyle 40 milyar Dolar tutarında olması planlanan milli gelir için yüzde 5’lik bir katkı sağlaması öngörülen havalimanının inşaatı Temmuz ayında etkili olan sel ve dolu yağışlar sebebiyle yavaşlasa da, inşaat tüm hızı ile devam ediyor. Şu anda pist inşaatı, kule inşaatı ve terminal bina inşaatları da tüm hızıyla devam ediyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.