3 Büyük Şehirde Satışı Beklenen 242.000 Konut Var!

Geride kalan 4 yıllık süre zarfında İstanbul, Ankara ve İzmir'de inşaatı bitmiş, satışı beklenen toplamda 242 bin adet sıfır konut yer alıyor.

Geride kalan 4 yıllık süre zarfında İstanbul, Ankara ve İzmir’de inşaatı bitmiş, satışı beklenen toplamda 242 bin adet sıfır konut yer alıyor.

Her yıl önemli rekorlar kırarak yükselen konut satışlarında halen daha arz ve talep dengesi sağlanamadı. Geçtiğimiz yılı da rekor ile kapatan konut satışlarına ek olarak üretilen konut sayılarında da hızlı bir yükselme olması, elde kalan konut sayısının önemli ölçüde azalmasına ortam yaratması beklenirken, sonuçlar halen olumsuz.

Hem arsa, hem de inşaat maliyetlerinde yaşanan yükselmeler sebebiyle, inşaat firmaları genellikle üst gelir grubuna hitap eden konut üretimi gerçekleştiriyor. Bu üretimlerden faydalanamayan orta ve düşük gelir grubundaki vatandaşların talebinin karşılanmaması da konutların elde kalmasına sebep oluyor. Dar ve orta gelir grubundaki vatandaşlar, yüksek konut fiyatları sebebiyle genellikle rotalarını ikinci el konutlara yönlendiriyor.

Marka Konut Üreticilerinin Taktikleri, Mahalle Arası Müteahhitleri Zor Duruma Sokuyor!

Markalı konut üreticileri, müşteri kapasitesini artırmak, müşterilerini ofise çekebilmek adına vade farksız, peşinatsız, düşük faizli, uzun vade seçenekli kampanyalar için reklam ve tanıtım kampanyaları düzenlerken, kat karşılığında mahalle aralarında konut üretimi yapan müteahhitlerin bu ve benzer tarzlarda kampanyalar gerçekleştiremiyor oluşu, portföylerinde yer alan evlerin ellerinde kalmasına ortam yaratıyor.

 

Mülk sahiplerini zor duruma sokan bir diğer etmen ise konut kredisi faiz oranlarında yaşanan yükselme olarak belirleniyor. Psikolojik sınır olarak tanımlanan yüzde 1’in üstüne çıkan konut kredisi faiz oranları, vatandaşların mevcut satın alım gücünü sınılıyor.

Hem oturumcu, hem de yatırımcı kitleye ulaşmak konusunda zorluk yaşayan inşaat firmalarının gerçekleştirecekleri yatırımlar konusunda da son sürat çalışmalarına devam ediyor. 2017 yılının ilk 6 ayı içerisinde Türkiye genelinde yapı ruhsatı alan konut sayısında yüzde 22’lik bir artış yaşanırken, sayı 510.000 yeni konuttan 620.000 yeni konuta kadar çıktı. Yeni ruhsat alımı yapan konut sayılarında yaşanan bu 110.000’lik artışa orantılı olarak sıfır konut satın alan vatandaş sayısında ise sadece 4.000’lik bir artış yaşandı.

Konut Üretiliyor, Ama Satılıyor Mu?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanan verilere göre 2014 yılının Ocak ayından 2017 yılının Haziran ayına kadar geçen süreçte ülke genelinde toplam 2 milyon 647 bin 607 adet konut için yapı ruhsatı verildi. Aynı dönem içerisinde satışı gerçekleştirilen konut sayısı ise toplamda 2 milyon 68 bin 130 adet olarak kayıtlara geçti. Sadece bu veriler göz önüne alındığında sıfır konut olarak geride kalan 3.5 yıllık süre zarfında toplamda 579 bin 477 adetlik bir konut kapasitesi halen daha ilk sahiplerini bekliyor.

Satışı beklenen 579 bin adetlik bu konutların 152 bin 7 tanesi İstanbul’da yer alırken 52 bin 425 tanesi İzmir’de, 38 bin 290 tanesi ise Ankara’da yer alıyor. Türkiye’nin en büyük 3 kentinde yer alan bu konut kapasitesi 242 bin 722 konut olarak kayıtlara geçerken, bu rakam son 42 ay içerisinde Türkiye’nin toplamında konut stokuna eklenen yeni konutların neredeyse yarısına tekabül ediyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.