TOKİ 2019 TOKİ Restorasyon Kredisi Başvurusu ve Şartları

2019 TOKİ Restorasyon Kredisi Başvurusu ve Şartları
2

TOKİ Restorasyon Kredisi başvurusu için tescilli taşınmaz kültür varlığının bakım, onarım ve restorasyonunu yaptırmak isteyen taşınmaz sahibinin yazılı olarak Toplu Konut İdaresine müracaat etmesi gerekmektedir.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, kamu bünyesinde faaliyet göstermekte olan ve ülkenin dar – orta gelirli vatandaşlarına TOKİ evlerinde ev sahibi olarak kendi evinde yaşama imkanı sunan bir kuruluştur. Hayata geçirmiş olduğu nitelikli konut projeleri ve TOKİ evleri sayesinde ev almaya durumu olmayanlar için büyük avantajlar sunan TOKİ, bunun ile beraber ayrıca pek çok çeşitli projelere de imza atmaktadır. Altyapı ve çevre düzenleme çalışmaları, hükümet konağı inşaatları ya da eski binalar için restorasyon çalışmaları da yapan kurum, ayrıca restorasyon kredisi gibi imkanlar sunabilmektedir. Peki TOKİ Restorasyon Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

2019 TOKİ Restorasyon Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

TOKİ başvuru doğrultusunda kullandırılan bu restorasyon kredisi, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nda mevcut bulunan 2985 Sayılı Toplu Konut Kanunu gereğince tescilli taşınmazların korunması, bakımı ve restorasyonu adına kurum tarafından kullandırılan krediye TOKİ restorasyon kredisi adı verilmektedir.

TOKİ Restorasyon Kredisi başvurusu için tescilli taşınmaz kültür varlığının bakım, onarım ve restorasyonunu yaptırmak isteyen taşınmaz sahibinin yazılı olarak Toplu Konut İdaresine müracaat etmesi gerekmektedir. Dilekçede ikametgah adresi, iletişim bilgileri ve e-posta adresi gibi bilgilerin de olması gerekmektedir.

TOKİ Restorasyon Kredisi Şartları Nelerdir?

TOKİ Restorasyon Kredisi şartlarının başında, restorasyona konu olan taşınmazın tescilli ve kültür varlığı olması gerekmektedir. Bu doğrultuda olan varlıklar için TOKİ tarafından restorasyon maliyetinin en azla yüzde 70’i için kredi kullandırılmakta ve bu orana tekabül eden rakam ise 140 bin TL’yi aşmamaktadır. Öte yandan restorasyon kredisi adına TOKİ başvuru için özel mülkiyetteki yapıların Kültür ve Tabiat Varlıkları kurulları tarafından verilen tescil kararı ve onaylı rölöve ile restorasyona yönelik bir projenin mevcut olması gerekmektedir.

TOKİ Restorasyon Kredisi için İstenen Belgeler Nelerdir?

Restorasyon kredisine başvuruda bulunurken kurum tarafından talep edilen bazı belgeler mevcuttur. Bu belgeler; onaylı projeye göre düzenlenmiş keşif raporu, iş raporu, yapının içini, dışını ve çevresini ayrıntılı olarak gösteren tanıtıcı özellikte fotoğraflar, arsanın ve binanın durumunu gösteren, belediyeden onaylı vaziyet planı, tapu örneği, çaplı tasarruf vesikası, nüfus cüzdanı örneği, ikametgah belgesi, kredi kullanılacak olan yapının mülkiyetinin hisseli olması durumunda, hissedarların tümünün dilekçesi, nüfus cüzdanı örneği, ikametgah belgesi ve muvafakatname vermesi gerekmektedir. TOKİ’ye restorasyon kredisi için bu belgeler ile başvuru yapılmaktadır.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com
GayrimenkulEks (GEKS); emlak sektörünü yakından takip etmek isteyenler için haber ve bilgi paylaşım portalıdır. Güncel haberler, kredi kampanyalarının duyuruları, dekorasyon tavsiyeleri ve yöntemlerinin yanısıra 5G1K kategorisinde faydalı bilgiler yayınlanmaktadır.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

seventeen − twelve =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5,471BeğenenlerBeğen
3TakipçilerTakip Et
9,230TakipçilerTakip Et
176TakipçilerTakip Et
1,784TakipçilerTakip Et