TOKİ 2019 TOKİ Ödemeleri Ne Zaman Başlar? Ödenmezse Ne Olur?

2019 TOKİ Ödemeleri Ne Zaman Başlar? Ödenmezse Ne Olur?
2

TOKİ, diğer adı ile Toplu Konut İdaresi, uzun yıllardır kamu bünyesinde çalışmakta olan ve ülkenin dar gelirli vatandaşlarını ev sahibi yapan bir kurumdur. İnşa etmiş olduğu TOKİ evleri sayesinde ev almaya durumu olmayan vatandaşlar için uygun ödeme koşulları hazırlayarak nitelikli bir yaşam imkanı sunan TOKİ, kurulduğu günden bu yana yüzbinlerce aileyi ev sahibi etmiştir. 2019 TOKİ Ödemeleri Ne Zaman Başlar?

TOKİ Ödemeleri Ne Zaman Başlar?

Toplu Konut İdaresi, bünyesinde hemen hemen her kesimden aile için konut projeler hayata geçirmektedir. Yoksul gelir grubu, alt gelir grubu, dar gelir grubu ve orta gelir grubu gibi gruplandırmalar yapan TOKİ, her bir gruba özel farklı fiyatlandırmalar ve ödeme şartları sunmaktadır. Örneğin; peşinatsız olarak sunulan yoksul gelir grubu için 2019 toki ödemeleri, konutun teslim edildiği tarihi takip eden aydan itibaren başlamaktadır. Minimum 2 bin TL peşinat ile sunulan alt gelir grubunda ise 2019 TOKİ ödemeleri, Gayrimenkul Satış Sözleşmesi’nin gerçekleştirildiği tarihi takip eden ey itibari ile başlamaktadır.

TOKİ Taksitleri Ödenmezse Ne Olur?

TOKİ başvuru işlemi neticesinde kurumdan ev almaya hak kazanan vatandaşların TOKİ taksitlerini düzenli bir şekilde ödemesi gerekmektedir. Taksit ödemelerinin gecikmesi gibi bir durum söz konusu olduğunda sözleşmede yer alan oranlarda gecikme faizi uygulanmaktadır.

Hak sahibinin her ay düzenli bir şekilde ödemekle yükümlü olduğu TOKİ taksitlerini peş peşe en az 2 defa ödememesi ve bu ödenmeyen taksitlerin toplam tutarının, satış bedelinin 10’da 1’ii aşıyor olması durumunda, kurum tarafından hak sahibine iki defa ihtarname gönderilmekte ve 30 günlük süre tanınmaktadır. Bu süre zarfı sonunda borç hala ödenmemiş ise İdare tarafından sözleşme fesih edilmekte ve evin tahliyesi talep edilmektedir.

Bunun ile beraber sözleşmesi fesih edilen hak sahibine, daha önce ödemiş olduğu peşinat ve taksitler, masrafların kesilmesinin ardından faizsiz bir şekilde teslim edilmektedir.

TOKİ Ödemeleri Hesaplama

TOKİ ödemeleri hesaplama işlemi, genellikle yılda 2 defa gerçekleştirilebilmektedir. Bunun nedeni ise kurumun Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda 2 kez değerleme yapıyor olmasıdır. Bu durumda TOKİ ödemeleri hesaplama işlemi kurum tarafından gerçekleştirilerek, konut ya da iş yeri alıcılarına ödenmesi gereken taksit tutarı olarak iletilmektedir.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com
GayrimenkulEks (GEKS); emlak sektörünü yakından takip etmek isteyenler için haber ve bilgi paylaşım portalıdır. Güncel haberler, kredi kampanyalarının duyuruları, dekorasyon tavsiyeleri ve yöntemlerinin yanısıra 5G1K kategorisinde faydalı bilgiler yayınlanmaktadır.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty − eighteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5,471BeğenenlerBeğen
3TakipçilerTakip Et
9,230TakipçilerTakip Et
176TakipçilerTakip Et
1,784TakipçilerTakip Et