TOKİ 2019 TOKİ Ev Taksitleri Ödenmezse Ne Olur?

2019 TOKİ Ev Taksitleri Ödenmezse Ne Olur?
2

2019 TOKİ Ev Taksitleri Ödenmezse Ne Olur? TOKİ Ev Taksitleri Ne Kadar? Örnek TOKİ Daireleri ve Taksit Hesaplama!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, kamu bünyesinde çalışmalar yürüten ve dar gelirli aileleri ev sahibi yapmak üzere konut üretimleri gerçekleştiren bir kurumdur. Konut üretimlerinin yanı sıra çeşitli projeler de hayata geçiren kurum, vatandaşlara ev sahibi olma konusunda büyük oranda kolaylık sağlamaktadır. Uzun vadede düşük peşinatlı, uygun fiyatlı ve konforlu konutlar hazırlayan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, TOKİ Evleri adındaki bu konutlarını açık satış ya da kuralı satış yöntemi ile satmaktadır.

TOKİ Ev Taksitleri Ödenmezse Ne Olur?

Halk dilinde kısaltılmış adı ile bilinen TOKİ, satış işlemlerine öncelikle konutun peşinat bedelini almakta, kalan miktarını ise hak sahiplerinden aylık taksitler halinde tahsil etmektedir. Üstelik vatandaşların kolay ödeyebilmesi adına vade süresini 20 yıla kadar uzatma imkanı sağlayan TOKİ, bu sayede TOKİ ev taksitlerinin miktarlarını da olabildiğinde en aza indirmektedir.

TOKİ’den ev satın alacak olan ya da almayı isteyen vatandaşlar kurumun şartları hakkında araştırma yaparken, en çok “TOKİ taksitleri ödenmezse ne olur?” sorusunun cevabını aramaktadır.

Dar gelirli, orta gelirli, emekli ve özel durumda olan vatandaşlar için konut üretimi gerçekleştiren TOKİ, kendisinden konut almaya hak kazanan vatandaşları ancak ev taksitlerini bitirdiği takdirde tapusunu teslim etmektedir. “TOKİ ev taksitleri ödenmezse ne olur?” sorusunun cevabını merak eden vatandaşlar için; TOKİ, taksit ödemelerini gerçekleştirmeyen hak sahipleri ile olan TOKİ başvuru esnasında imzalamış olduğu satış sözleşmesini feshetmektedir. Dolayısıyla taksit ödemesi gerçekleştirmeyen vatandaşlar TOKİ’den konut satın alamamaktadır.

TOKİ Ev Taksitleri Ne Kadar?

TOKİ ev taksitleri, genellikle projeye göre değişiklik göstermektedir. TOKİ tarafından resmi web sitesi üzerinden belirtilene göre, ortalama olarak 2+1 konutlarda aylık taksit tutarı 733 TL ile 856 TL arasında değişiklik gösterirken, 3+1 dairelerde ise bin 250 TL ile 2 bin 438 TL arasında değişiklik göstermektedir. Fakat bu rakamlar ortalama olmakla beraber kurum tarafından 250 TL’den başlayan taksitler ile konut satışları da gerçekleştirilebilmektedir.

TOKİ Ev Taksitleri Hesaplama

TOKİ taksit hesaplama işlemi, genellikle dar gelirli vatandaşlar tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu işlem başvuru esnasında ya da bilgi edinmek için ilgili birimlere müracaat edildiğinde bir örnek oluşturması için gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla TOKİ taksit hesaplama için net bir bilgi alabilmek adına TOKİ’nin ilgili birimlerine müracaat edilmesi ya da Çağrı Merkezi ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com
GayrimenkulEks (GEKS); emlak sektörünü yakından takip etmek isteyenler için haber ve bilgi paylaşım portalıdır. Güncel haberler, kredi kampanyalarının duyuruları, dekorasyon tavsiyeleri ve yöntemlerinin yanısıra 5G1K kategorisinde faydalı bilgiler yayınlanmaktadır.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 − five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5,470BeğenenlerBeğen
3TakipçilerTakip Et
9,224TakipçilerTakip Et
176TakipçilerTakip Et
1,784TakipçilerTakip Et