TOKİ 2019 TOKİ Emlak Vergisi Hesaplama Sorgulama

2019 TOKİ Emlak Vergisi Hesaplama Sorgulama

TOKİ Emlak Vergisi Hesaplama, Ücreti ve Sorgulama! Online Sorgulama! Konut, İşyerleri, Arsa, Arazi, Tüm Gayrimenkuller için TOKİ Emlak Vergisi Hesaplama!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Türkiye’den yüzbinlerce dar gelirli aileyi ev sahibi yapan ve bu amaç üzerine faaliyet yürütmekte olan bir kamu kurumudur. Uzun yıllardır konut üretimi yapan ve kurulduğu günden bu yana pek çok nitelikli konut projeleri hayata geçiren kurum, bugün TOKİ evleri ile çalışmalarına devam etmektedir.

TOKİ’den ev sahibi olan her vatandaş, diğer taşınmaz sahibi olan her vatandaş gibi emlak vergisi ödemekle yükümlüdür. TOKİ’den ev satın alan vatandaşlar 2019 TOKİ emlak vergisi hesaplama işlemi sayesinde devlete ne kadar vergi ödemesi gerektiği hakkında bilgi edinebilmektedir.

2019 TOKİ Emlak Vergisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

2019 TOKİ emlak vergisi hesaplama işlemi, diğer emlak vergisi hesaplama işlemleri ile hemen hemen aynı yapılmaktadır. Öncelikle emlak vergisi oranları, taşınmazın bağlı olduğu büyükşehirlere göre değişiklik göstermektedir. Büyükşehir dışındaki konutlar için binde 1, iş yerleri için binde 2 uygulanırken, büyükşehir sınırları içindeki konutlar için bu oranlar 2’ye katlanmaktadır. Buna göre büyükşehirlerdeki TOKİ konutları için binde 2, iş yerleri için de binde 4 emlak vergisi oranı esas alınarak hesaplama yapılmaktadır.

2019 emlak vergisi ücreti; genellikle vali, belediye başkanı, defterdar, belediyeden yetkili bir memur, ziraat odası, ticaret odası, tapu sicil müdürü ya da vekilleri ile esnaf odalarının görevlendirmiş olduğu yetkili komisyonlar tarafından belirlenmektedir.

2019 TOKİ Emlak Vergisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

2019 emlak vergisi sorgulama işlemi çeşitli kanallar aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir. Örneğin; ilk olarak e-devlet sistemi üzerinden TOKİ’ye olan borç ve ödenmesi gereken emlak vergisinin ne kadar olduğu hakkında sorgulama yapılabilmektedir. Bunun için TOKİ’den konut sahibi olan kişinin sisteme giriş yapması ve “Taksit Ödeme Planı ve Emlak Vergisi Sorgulama” ekranı üzerinden sorgulatma yapması gerekmektedir.

Bunun gibi çeşitli kanallar üzerinden de 2019 emlak vergisi sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

2019 TOKİ Emlak Vergisi Ne Kadar?

2019 Emlak vergisi ücreti, belirlenen emlak vergisi oranlarına göre yetkili kişiler tarafından belirlenmektedir. Bu yıl için uygulanmakta olan emlak vergisinin ne kadar olduğunu öğrenebilmek için de ya hesaplama yapmak, ya da e-sistemi, Gelir İdaresi Başkanlığı gibi uygulamalar üzerinden sorgulama yapılması gerekmektedir.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com
GayrimenkulEks (GEKS); emlak sektörünü yakından takip etmek isteyenler için haber ve bilgi paylaşım portalıdır. Güncel haberler, kredi kampanyalarının duyuruları, dekorasyon tavsiyeleri ve yöntemlerinin yanısıra 5G1K kategorisinde faydalı bilgiler yayınlanmaktadır.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

seventeen + one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5,404BeğenenlerBeğen
8,973TakipçilerTakip Et
175TakipçilerTakip Et
1,725TakipçilerTakip Et