TOKİ 2019 TOKİ Alt Gelir Grubu Nedir?

2019 TOKİ Alt Gelir Grubu Nedir?

2019 TOKİ Alt Gelir Grubu Nedir? TOKİ Alt Gelir Grubu Şartları Nelerdir? TOKİ Alt Gelir Grubu Evleri Kiraya Verilebilir mi? Örnek Daireler, Fiyatlar ve Detayları!

Uzun yıllardır kamu bünyesinde faaliyetlerini yürütmekte olan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi, Türkiye’de konut, sosyal donatı, altyapı ve çevre düzenleme, restorasyon gibi çeşitli projeleri hayata geçiren bir kurumdur. Özellikle de alt ve orta gelir grubu için uygun koşullarda ucuz konut üretimi gerçekleştiren bu kurum, TOKİ adı ile de bilinmektedir. Bu amaç doğrultusunda ülke genelinde yüz binlerde TOKİ Evleri hayata geçirilmiş ve halen daha geçirilmeye devam edilmektedir.

2019 TOKİ Alt Gelir Grubu Nedir?

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Türkiye genelinde vatandaşları aylık hane gelirlerine göre sınıflandırmaktadır. Buna göre bir ay içerisinde net olarak 2 bin 600 TL gelir elde eden bir aile, alt gelir grubu kategorisinde sınıflandırılmaktadır. TOKİ tarafından ülke genelinde inşa edilen ucuz ve nitelikli konut projeleri, genellikle alt gelir grubunda yer alan ailelere hitap etmektedir. TOKİ, belli başlı amaçları doğrultusunda alt gelir grubundaki aileleri kiradan kurtarıp ev sahibi yapmak adına faaliyetlerini yürütmekte, konut üretmekte ve kampanyalar düzenlemektedir.

Bu gibi pek çok projeyi alt gelir grubu için hayata geçiren kurum, üretmiş olduğu konutları belirli dönemlerde satışa çıkarmakta ve vatandaşların TOKİ ev başvuru işlemlerini gerçekleştirebilmeleri adına mühlet tanımaktadır. Belirlenen süre zarfı içerisinde başvuru yapan vatandaşlar arasından da kura çekilişi düzenleyerek konutların sahiplerini belirlemektedir.

TOKİ Alt Gelir Grubu Şartları Nelerdir?

TOKİ alt gelir grubu şartlarının başında T. C. Vatandaşı olunması ve hanenin aylık net gelirinin 2 bin 600 TL olması gerekmektedir. İstanbul’da bu gelir miktarı 3 bin 100 TL’yi bulurken, TOKİ başvuru gerçekleştiren kişinin kendisi, eşi ya da ailesinden herhangi birinin daha önce TOKİ’den konut almaması ve üzerine kayıtlı gayrimenkulün bulunmaması gerekmektedir. Ayrıca TOKİ alt gelir grubu şartlarında projenin bulunduğu ilde en az 1 yıl ikamet ediyor olmak, dul ve yetim, şehit yakınları ve gaziler ve engellilerin projenin olduğu şehirde en az 3 yıl ikamet ediyor olması gerekmektedir.

TOKİ Alt Gelir Grubu Evleri Kiraya Verilebilir mi?

TOKİ ev başvuru şartlarında yer aldığı üzere, TOKİ alt gelir grubu evleri belli bir süre için kiraya verilemediği gibi satışı da gerçekleştirilememektedir. Bunun için belirtilen şart, hak sahibi tarafından TOKİ taksitleri tamamlanana kadar hak sahibinin kendisi, eşi ve ailesinin ikameti şart koşulmaktadır. TOKİ konutunun borcunun bitmesi ile beraber alt gelir grubunun kiraya verilmesi mümkün olmaktadır.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com
GayrimenkulEks (GEKS); emlak sektörünü yakından takip etmek isteyenler için haber ve bilgi paylaşım portalıdır. Güncel haberler, kredi kampanyalarının duyuruları, dekorasyon tavsiyeleri ve yöntemlerinin yanısıra 5G1K kategorisinde faydalı bilgiler yayınlanmaktadır.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

ten − 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5,457BeğenenlerBeğen
3TakipçilerTakip Et
9,154TakipçilerTakip Et
176TakipçilerTakip Et
1,773TakipçilerTakip Et