Gündem2021 Yılı Tanıklık Ücretleri Belli Oldu

2021 Yılı Tanıklık Ücretleri Belli Oldu

Yeni yıl ile beraber birçok alanda zam yapılırken mahkemelerce çağrılan tanıklara verilecek ücretler de belli oldu. Yapılan açıklamaya göre tanıklara günlük 25 TL ile 50 TL arası ödenecek.

Mahkeme hakimleri veya savcılar tarafından tanık olarak çağrılan vatandaşların zamanları alındığı için kendilerine ödeme yapılıyor. Tanığın uzun yoldan gelecek olması halinde ise gidiş dönüş yol masrafları, konaklama ve yemek ihtiyacı da mahkeme tarafından karşılanıyor. Tanıklara yapılacak ödemelerden herhangi bir vergi kesintisi kesinlikle söz konusu değil.

Vatandaş Mağdur Olmasın Diye

2020 yılı için geçerli olacak yeni ücretler Adalet Bakanlığı tarafından tebliğ edildi. 1 Ocak 2020’den itibaren geçerli olacak yeni ücret tarifeleri resmi gazetede de yayınlandı. Yapılan açıklamada cumhuriyet savcısı, mahkeme başkanı ya da hakim tarafından tanıklık yapması için çağrılan vatandaşlara 25 ile 50 TL arasında ödeme yapılacağı ifade edildi. Belirlenen fiyatlar 2004 yılında yürürlüğe giren kanun kapsamında hazırlanarak kamuoyuna sunuldu. Ayrıca vatandaşın işinden ve görevinden geri kalması gibi seçenekler de düşünüldü. Bu esnada kişiye zaman kaybına yönelik ödeme yapılarak mağduriyeti giderilmesi amaçlanıyor.

Ödemeler Yargılama Tarafından Karşılanacak

Kişiye ödenen ücretler düşük bütçeli tutularak kişinin yalancı şahit yapması da engellenmiş oluyor. Mahkemeye tanık olarak çağrılacak vatandaşa ödenecek ücretler ise kanunda belirlendiği üzere yargılama giderlerinden karşılanıyor. Vatandaşın ekonomik açıdan hiçbir şekilde mağdur edilmemesi planlanırken tanıklık için geçireceği süreç gözönüne alınarak ödenecek ücrette buna bağlı olarak artıyor. Belirlenen son fiyatların 2020 yılına kadar geçerli olacağı ve değiştirilmesi enflasyon oranlarına bağlı bulunduğu ifade ediliyor. Ödemelerin hesaplama şekline dair bir açıklama ise bulunmuyor.

Fuat Ulushttps://gayrimenkuleks.com/
Fuat Ulus - Bankalar kategorisi haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

nineteen − 7 =

5,221BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
267TakipçilerTakip Et
1,450TakipçilerTakip Et