GayrimenkulEks

2018 Yılı Tanıklık Ücretleri Belli Oldu

Yeni yıl ile beraber birçok alanda zam yapılırken mahkemelerce çağrılan tanıklara verilecek ücretler de belli oldu. Yapılan açıklamaya göre tanıklara günlük 40 TL ile 15 TL arası ödenece

2018 Yılı Tanıklık Ücretleri Belli Oldu

Yeni yıl ile beraber birçok alanda zam yapılırken mahkemelerce çağrılan tanıklara verilecek ücretler de belli oldu. Yapılan açıklamaya göre tanıklara günlük 40 TL ile 15 TL arası ödenecek.

Mahkeme hakimleri veya savcılar tarafından tanık olarak çağrılan vatandaşların zamanları alındığı için kendilerine ödeme yapılıyor. Tanığın uzun yoldan gelecek olması halinde ise gidiş dönüş yol masrafları, konaklama ve yemek ihtiyacı da mahkeme tarafından karşılanıyor. Tanıklara yapılacak ödemelerden herhangi bir vergi kesintisi kesinlikle söz konusu değil.

Vatandaş Mağdur Olmasın Diye

2018 yılı için geçerli olacak yeni ücretler Adalet Bakanlığı tarafından tebliğ edildi. 1 Ocak 2018’den itibaren geçerli olacak yeni ücret tarifeleri resmi gazetede de yayınlandı. Yapılan açıklamada cumhuriyet savcısı, mahkeme başkanı ya da hakim tarafından tanıklık yapması için çağrılan vatandaşlara 15 ile 40 TL arasında ödeme yapılacağı ifade edildi. Belirlenen fiyatlar 2004 yılında yürürlüğe giren kanun kapsamında hazırlanarak kamuoyuna sunuldu. Ayrıca vatandaşın işinden ve görevinden geri kalması gibi seçenekler de düşünüldü. Bu esnada kişiye zaman kaybına yönelik ödeme yapılarak mağduriyeti giderilmesi amaçlanıyor.

Ödemeler Yargılama Tarafından Karşılanacak

Kişiye ödenen ücretler düşük bütçeli tutularak kişinin yalancı şahit yapması da engellenmiş oluyor. Mahkemeye tanık olarak çağrılacak vatandaşa ödenecek ücretler ise kanunda belirlendiği üzere yargılama giderlerinden karşılanıyor. Vatandaşın ekonomik açıdan hiçbir şekilde mağdur edilmemesi planlanırken tanıklık için geçireceği süreç gözönüne alınarak ödenecek ücrette buna bağlı olarak artıyor. Belirlenen son fiyatların 2019 yılına kadar geçerli olacağı ve değiştirilmesi enflasyon oranlarına bağlı bulunduğu ifade ediliyor. Ödemelerin hesaplama şekline dair bir açıklama ise bulunmuyor.

Benzer Haber:  Çiftçi ve Esnafa 28 Milyar Faizsiz Kredi
BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Diyarbakır Sur İçin Yeni Dönem Başlıyor!
Dikkat! 1 Haziran’dan Sonra O Binalara Yapı Ruhsatı Verilmeyecek!
3. Havalimanı İle Bilet Fiyatları Düşecek Mi?
3 Yönetmelik Değişti! Artık Ön Ödemeli Konut Satışlarında Sigorta Zorunluluğu Var!
87.000 Asansöre Kırmızı Etiket, Firmalara ise 7 Milyon TL Ceza
Gebze-Darıca Metro Hattı İçin İhale Tarihi Belirlendi!
İnşaat Sektörü Dünya Çapında Büyümesini Sürdürecek!
2018 TOKİ Malatya Darende Konutları! Son Başvuru: 30 Mart!
Dar Gelirliler için 285 TL’den Başlayan Taksitle 2018 Kars Sarıkamış Konutları!
İşte Dünya Borsasının Toplam Değeri!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ