2018 İmar Barışı Başvurusunda Bu Evrakları Asla Unutmayın!

İmar Barışı, eski döneminde Başbakanı Binali Yıldırım tarafından açıklanan ve Türkiye’nin yaklaşık olarak 50 yıldır kangreni haline gelen imar problemlerini çözüme kavuşturmak, ülke genelindeki yaklaşık olarak 13 milyon imarsız ya da imara aykırı olarak inşa edilen yapılarını kayıt altına alacak olan bir kanun tasarısıdır. Bu kanun tasarısında yapı sahipleri e-devlet üzerinden başvuruda bulunurken, İmar Barışı son başvuru tarihi 31 Ekim 2018 olacak.

Türkiye genelinde tahmini olarak 12 – 13 milyon civarında yapıyı yakından alakadar eden İmar Barışı, konut sahiplerinin su, elektrik, doğalgaz gibi altyapı hizmetlerinden faydalanırken yaşamış olduğu problemleri çözüme kavuşturarak, rahatlıkla abonelik açtırabilmelerini sağlayacak. Bunun için yapı sahiplerinin İmar Barışı için gerekli belgeler ile beraber Bakanlığa başvuruda bulunması gerekecek.

İmar Barışı için Gerekli Evraklar

31 Aralık 2017 tarihinden önce imara aykırı ya da imarsız olarak inşa edilen yapılar, sahiplerinin başvuruları ile kayıt altına alınacak. Yapı sahipleri İmar Barışı başvurusunu e-devlet sistemi üzerinden yaparken, başvuru esnasında gerekli bir takım evrak, belgeler ve bilgiler gerekli olacak. İmar Barışı için gerekli evraklar ise; E-devlet şifresi, geçerli bir e-posta adresi, geçerli bir cep telefonu numarası, beyan edilecek olan yapının açık adresi, tapusu var ise ada ve parsel numaraları, totaldeki inşaat alanı; konut ve işyerlerinin ayrıca metrekare cinsinden alanları, yapıdaki konut ve işyeri sayısı, arsa-arazinin yapı emlak birim değeri, yapının bulunduğu arsa alanı, yapının sınıfı, imar mevzuatına aykırılığın nedeni, yapıyı ve aykırılığını gösteren iki adet fotoğraf olacak.

İlgili:  Emlak Konut Borç Sorgulama

Son Başvuru Tarihini Kaçırmayın!

Yapı sahipleri için İmar Barışı son başvuru tarihi 31 Ekim 2018 olacak. Bahsi geçen tarihe kadar başvurusunu gerçekleştiren yapı sahipleri yıl sonuna kadar gerekli ödemeyi gerçekleştirecek. Ödemelerdeki İmar Affı son tarih ise 31 Aralık 2018 olacak.

İmar Barışı Ödeme Yerleri

İmar Barışı’na başvuru yapılmasının akabinde, Yapı Kayıt Belgesi için ödenmesi gereken belli bir bedel belirlenecek. Bu bedelin ödemesi ise yine e-devlet sistemi üzerinden yapılabileceği gibi Ziraat Bankası gibi bankalar üzerinden de gerçekleştirilebilecek. Gerekli bedeli 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödeyemeyen vatandaşlar Yapı Kayıt Belgesi alamayacak.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.